Wernisaż wystawy „Gręplowanie wełny – sukno z Zielonej Góry” i warsztaty związane z wytwarzaniem wełny z owczego runa - to niektóre z elementów imprezy pn. „Owcze sploty”, która w niedzielę odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze.
"Na wystawie cofniemy się do czasów prehistorycznych, na planszach zobaczymy przęśliki kamienne i ceramiczne używane do skręcania wełny na nić do przędzenia oraz gliniane ciężarki do krosna potrzebne do procesu tkackiego i wytwarzania tkaniny na krosnach pionowych" – powiedział PAP Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze/Ochli.
Dodał, że z czasów nowożytnych na wystawie wyeksponowano krosna tkackie oraz ręczną gręplarnie służącą do puszenia wełny. Znajdą się na niej również maszyny i zdjęcia z zielonogórskiego zakładu "Polska Wełna" (dziś galeria handlowa) i te zupełnie współczesne - próbki wełnianych tkanin z zakładu w Żaganiu.
Odwiedzając skansen w Ochli będzie można samemu zgłębić tajniki wytarzania wełny z owczej sierści, niegdyś powszechnej czynności wykonywanej na wsiach. Podczas warsztatów zostanie zaprezentowane ręczne i mechaniczne gręplowanie wełny, czyli jej oczyszczanie i rozczesywanie oraz tkanie na krosnach czy skręcanie wełny na wrzecionie.
Niedzielna impreza w skansenie w Zielonej Górze/Ochli wpisuje się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Hasło tegorocznej edycji EDD w naszym kraju to: "Polski splot".
Hasło te nawiązuje do wydarzeń związanych z kształtowaniem się granic Polski po 1918 roku oraz procesu odbudowy kraju po latach zaborów. Natomiast czytane wprost jest okazją do przybliżenia historii mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, ale również zabytkowych obiektów związanych z przemysłem włókienniczym.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa powstała w 1985 r., a jej inspiracją była francuska inicjatywa Dni Otwartych Zabytków. Przedsięwzięcie spotkało się z powszechną aprobatą i Rada Europy postanowiła rozpropagować je wśród innych państw europejskich. Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Obecnie w EDD uczestniczy ponad 50 krajów.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ mrr/