Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie organizują 30 sierpnia porządkowanie cmentarza żydowskiego w Karczewie – Anielinie.
"30 sierpnia o godz. 11 wszyscy chętni do pomocy spotkają się na cmentarzu żydowskim w Karczewie – Anielinie (potocznie zwanym cmentarzem w Otwocku). Nekropolia znajduje się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Czesława Łaszka, ok. 500 metrów na południe od skrzyżowania ul. Michała Elwira Androllego i ul. Hrabiego" - napisał w informacji przesłanej PAP Wojciech Surała z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (FDK).
Jak wyjaśnił, od strony Karczewa na cmentarz najłatwiej dostać się ul. Czerwoną Drogą.
"Spotkanie rozpocznie się od krótkiego wykładu o historii miejsca, w którym odbędą się prace wolontariackie. W ramach prac porządkujących wolontariusze poznają też podstawowe informacje dotyczące kultury i tradycji żydowskich" - czytamy w przesłanej informacji.
Wskazano, że prace na cmentarzu będą polegały przede wszystkim na usunięciu z jego terenu śmieci, a także na wycięciu krzewów i zieleni, utrudniającej poruszanie się po terenie nekropolii. "Wszystkie prace przy zieleni zostały wcześniej skonsultowane z przedstawicielami Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - napisano.
Jak wyjaśniono, "dzięki przeprowadzonym pracom umożliwione zostanie dotarcie do macew, znajdujących się na terenie cmentarza". "Prace porządkowe prowadzone są w porozumieniu z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy działającej przy Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich w RP" - czytamy w przesłanej informacji.
Cmentarz żydowski w Karczewie-Anielinie, zwany cmentarzem w Otwocku, został założony w początkach XX w. Na cmentarzu w okresie międzywojennym były grzebane głównie osoby, które zmarły w otwockich szpitalach i sanatoriach. Do dziś na jego terenie zachowało się wiele macew i zdobionych nagrobków.
Akcja odbędzie się w ramach projektu finansowanego z programu Narodowego Instytutu Wolności "Wspólnie dla dziedzictwa" pod nazwą "Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce - warsztaty wolontariackie".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/