W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jego filii w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu rozpoczęła się digitalizacja wybranych eksponatów. Sfotografowane i zeskanowane zabytki wzbogacą kolekcję wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Ten portal internetowy, poświęcony propagowaniu spuścizny Kresów Wschodnich, został stworzony przez samorząd województwa podkarpackiego i sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa.
Projekt digitalizacji objął łącznie 287 eksponatów, znajdujących się w muzeum w Jarosławiu, mieszczącym się w jednej z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic w Polsce – Kamienicy Orsettich, oraz w filii muzeum w Zarzeczu, znajdującej się w liczącej obecnie ponad 200 lat rezydencji będącej niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich.
Jak przekazał PAP Konrad Sawiński p.o. dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, wśród fotografowanych zabytków znalazły się m.in. oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu, pamiętające czasy pierwszej właścicielki hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej; XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia: Zofii z Odrowążów Tarnowskiej Kostkowej, księżnej Anny Ostrogskiej i hetmana Jana Karola Chodkiewicza.
Nie zabraknie także unikalnych, mało znanych eksponatów, takich jak: fresk z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora zdjęty ze sklepienia piwnicy kamienicy przy ul. Sobieskiego 9 w Jarosławiu.
"Odwzorowania cyfrowe zyskają także przedmioty o trudnej do oszacowania wartości dla historii Jarosławia, takie jak XVII-wieczne katowskie miecze, przywileje Anny Ostrogskiej i króla Jana III Sobieskiego, a także chorągwie i bogato zdobione skrzynie cechowe z XVII-XIX stuleci" – wymienił Sawiński.
Digitalizacja zabytków rozpoczęła się w czwartek i potrwa kilka dni. Sawiński zapewnił, że wykonywana jest przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod.
Zwrócił uwagę, że płaskie przedmioty, takie jak obrazy, dokumenty, są fotografowane lub skanowane w 2D, natomiast w przypadku obiektów przestrzennych, takich jak rzeźby, meble i wyroby rzemiosła artystycznego, jest stosowana technika fotografii obrotowej 360 stopni lub skanowania 3D.
„Trzy zabytkowe starodruki z XVII wieku zostaną zeskanowane strona po stronie, co umożliwi ich czytanie w formie cyfrowej” – zaznaczył p.o. dyrektora muzeum w Jarosławiu.
Cyfrowe wizerunki eksponatów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, uzupełnione informacjami o ich historii, pochodzeniu, technice wykonania, wzbogacą katalog zbiorów i kolekcje tematyczne portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Na portalu kresymuzeum.pl będzie je można zwiedzać już w przyszłym roku.
Obecnie na portalu tym udostępnione są już katalogi zabytków z Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ ktl/