„Korowód. Edward Dwurnik i widma historii” – to tytuł wystawy twórczości, którą będzie można oglądać od piątku w Muzeum Herbsta w Łodzi – podała Katarzyna Szklarek-Zarębska z Muzeum Sztuki, które zorganizowało ekspozycję prac zmarłego 3 lata temu malarza i grafika.
Wystawa - jak przekazano w zaproszeniu - nawiązuje do artystycznej drogi Edwarda Dwurnika.
"Nakładają się na siebie czasy, a my zderzamy się ze znanymi nam kadrami i motywami" - napisała o wystawie Szklarek-Zarębska. "Wśród anonimowych postaci pojawiających się na obrazach, które tworzą tytułowy korowód, wiele jesteśmy w stanie rozpoznać dzięki atrybutom czy emblematycznym gestom" - podkreśliła.
"Ekspozycja konfrontuje nas z kulturowymi kliszami, narodowymi symbolami i polską pamięcią zbiorową" - zaznaczyła. "Oglądając prace Dwurnika dostrzegamy echa niepodległościowych zrywów. Wybrzmiewają one w niewyidealizowanej przestrzeni, wśród codzienności, zwyczajności, brzydoty" - opisywała Szklarek-Zarębska z Muzeum Sztuki w Łodzi. "Artysta, odwołując się do wielkich mistrzów i XIX-wiecznej narracyjności, zrywa z patosem i podręcznikową ilustracyjnością" - oceniła.
Wystawę Edwarda Dwurnika, zorganizowaną przez łódzkie Muzeum Sztuki, można będzie już od piątku, 9 lipca, od godz. 18.00, kiedy to w Muzeum Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej w Łodzi odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji.
Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie niedaleko Warszawy. Studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych.
Artysta przyznawał, że znamienny wpływ na jego twórczość wywarły prace francuskiego malarza Bernarda Buffeta oraz polskiego malarza łemkowskiego pochodzenia - prymitywisty Nikifora, właściwie Epifaniusza Drowniaka z Krynicy.
Dwurnik - jak wskazują historycy sztuki - pod koniec lat 60. ub. w. odnalazł swoją drogę artystyczną, której charakterystycznym motywem było budowanie wieloelementowych kompozycji malarskich, m.in. "Droga - Dziesięć stacji świeckiego ukrzyżowania" - cykl z 1970 - 1971 r. Namalował ponad 5 tys. obrazów.
Był również autorem serii rysunków "Zachwycenie tłumem" z 1968 roku oraz cykli obrazów: "Robotnicy" - 1975 r., "Droga na Wschód" - 1989-1990 r., "Od grudnia do czerwca" - 1990-1994 r. i "Wyliczanka" - 1996-1999 r. W 2000 r. Edward Dwurnik namalował m.in. serie: "Podróże autostopem", "Warszawa", "Portret", a w 2007 stworzył mural "Uśmiechnięte twarze", który powstał podczas Off Festivalu w Mysłowicach.
Artystę nagradzano m.in. Nagrodą Kulturalną „Solidarności” - 1983 r., Nouvelle Biennale de Paris - 1985r., nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu - 1988 r. i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej - 1992 r.
W 2014 r. twórca został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Edward Dwurnik zmarł w Warszawie 28 października 2018 r. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ dki/