Latem br. w tunelach pod zamkiem w Oświęcimiu otwarta zostanie interaktywna trasa historyczna. Przybliży zwiedzającym czasy I wojny oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Trwają ostatnie prace adaptacyjne. Rusza aranżacja wnętrz.
„Celem stworzenia trasy jest upowszechnianie wiedzy na temat I wojny światowej, jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem udziału Legionów Józefa Piłsudskiego. Motywem wiodącym, organizującym całą trasę, jest przyswajanie historii poprzez aktywny udział zwiedzającego w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym” – podało Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Starszy z tuneli, wykonany przez zaborców austriackich na przełomie XVIII i XIX w., przebiega ze wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza zamkowego. Ma eliptyczny przekrój, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.
Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że obecnie przeprowadzone zostaną prace nad stworzeniem dodatkowego wyjścia z tuneli, niezbędnego ze względów bezpieczeństwa. Po ich zakończeniu zamontowana zostanie ekspozycja, bazująca na multimediach. Otwarcie przewidywane jest na połowę roku.
Rzecznik dodała, że muzeum nakręciło już także sceny do filmu, który będzie krótkim wprowadzeniem do ekspozycji. Placówka podała, że przedstawia on oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterowie są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik wojny austriacko-pruskiej w 1866 r., a także jego wnuk, Ignacy Kruczała.
Udostępnienie podziemi to część projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony rzeki Soły. Zabezpieczono już m.in. mur oporowy zakładając kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożono siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowano konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.
Całość prac związanych z udostępnieniem tuneli zamknie się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.
Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-wieczna wieża obronna. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/