Spotkania z językoznawcami, konkursy, wystawy, poświęcone polszczyźnie warsztaty dla przedszkolaków, uczniów, studentów i dorosłych zaplanowano podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Kielcach XXVII Tygodnia Kultury Języka.
Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodszych i starszych mieszkańców woj. świętokrzyskiego poprawną polszczyzną i kształtowanie świadomości roli języka ojczystego w życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Główne hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu".
Koordynator projektu z ramienia Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach Lidia Pasich podkreśliła w piątkowej rozmowie z PAP, że obchodzona niedawno setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest pretekstem do tego, żeby mówić o wolności w szerokim znaczeniu.
"Nie tylko o samym wydarzeniu, które jest ogromnie istotne w historii naszego kraju, ale także o wolności myślenia, tworzenia, wolności własnej postawy czy tworzenia ogólnej kultury. Wiąże się to równocześnie z wolnością myślenia, która wyraża się w języku" – dodała.
Przedsięwzięcie, razem z Instytutem Filologii Polskiej UJK, współorganizuje 14 instytucji kultury i nauki oraz 15 szkół. Kolejnych 17 szkół organizuje działania dla swoich uczniów we własnych placówkach. "Chodzi o to, aby uczniowie, gdy mówimy o wolności umysłu, języka – ćwiczyli taką postawę i sposób myślenia w działaniach teatralnych, językowych czy ortograficznych" – zaznaczyła Pasich.
Według szacunków w Tygodniu Kultury Języka co roku uczestniczy około 3 tys. osób. Zdaniem koordynatorki projektu prawdopodobnie to jedyna taka impreza w kraju – promująca na dużą skalę język polski i angażująca w tym zakresie w jednym czasie wiele instytucji.
Poszczególne wydarzenia Tygodnia Kultury Języka będą się odbywały od 11 do 16 marca w szkołach, przedszkolach oraz w instytucjach kultury i nauki Kielc, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach województwa świętokrzyskiego.
Uczniowie, studenci i dorośli będą mogli uczestniczyć w zaplanowanych w tym czasie m. in.: prezentacjach, wystawach i różnego rodzaju warsztatach, konkursach, grach, zabawach i turniejach językowych oraz w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.
Jak co roku odbędą się finały konkursów dla uczniów: krasomówczego, recytatorskiego, ortograficznych, językowych, literackich. Będzie też dyktando dla dorosłych. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zaplanowano seminarium "Gdy pasja w duszy gra" – uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, będą prezentowali swoje zainteresowania.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zaplanowano spotkanie z pisarzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych Marcinem Pałaszem, a także wykład dr hab. Grażyny Maroszczuk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, poświęcony problematyce i językowi prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także konkurs na najlepszą interpretację fragmentów "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.
Na UJK o fenomenie popularności seriali telewizyjnych we współczesnej kulturze popularnej opowie prof. Krzysztof Jaworski. Wykład "Jesteś tym, co mówisz – rozważania o mowie pogardy" wygłosi w Muzeum Dialogu Kultur prof. Marzena Marczewska. Z kolei w Domu Kultury "Zameczek" odbędzie się spotkanie z cenionym aktorem teatralnym i filmowym Andrzejem Grabowskim.
Podczas warsztatów w Muzeum Historii Kielc, organizowanych pod hasłem "Mówili i pisali o wolności i niepodległości – historia kielczan" będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały mowy rajców miejskich i jak przez lata przekonywali oni do swoich poglądów.
Warsztaty z etykiety językowej dla najmłodszych "Magiczne słowa" zorganizuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Zajęcia, po spektaklach teatralnych "Zmruż oczko" poprowadzą aktorki tej sceny.
Uczestnicy spotkań w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy poznają rolę Ignacego Paderewskiego i jego patriotycznych wystąpień publicznych. Zajęcia te mają akcentować pozamilitarne działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaplanowano warsztaty pod hasłem "Naukowa moc języka". Będzie można poznać sylwetki polskich pisarzy, którzy walczyli o niepodległość języka polskiego, dowiedzieć się, jak dbać o czystość i poprawność polszczyzny i jak nie nadużywać anglicyzmów. Zaplanowano również eksperymenty z wykorzystaniem przyborów piśmienniczych.
Specjalne warsztaty językowe, głównie dla najmłodszych, przygotowały też kieleckie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z kolei w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w całym regionie będą się odbywały m.in. wystawy, lekcje multimedialne i konkursy związane z tematyką tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka.
Dokładny program imprezy jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Filologii Polskiej UJK.
Wydarzenie będzie się odbywało pod patronatami: marszałka województwa świętokrzyskiego, świętokrzyskiego kuratora oświaty, prezydenta Kielc, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego – oddział w Kielcach i Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ joz/