Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich otwarto w sobotę w Poznaniu. W inauguracji obiektu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich gmach liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Budynek kosztował ponad 72 mln zł.
Bronisław Komorowski odsłonił też tablicę na fasadzie dotychczasowego, zabytkowego budynku. Informuje ona, że gmach ten z przeznaczeniem na bibliotekę publiczną ufundował w 1829 roku Edward hr. Raczyński – wybitny Wielkopolanin, mecenas sztuki i nauki, wydawca, autor, społecznik i polityk. Autorem odsłoniętej tablicy jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.
Nawiązując do dzieła Edwarda Raczyńskiego, prezydent podkreślił, że o wielkości rodu i pamięci o nim decyduje nie jego stan posiadania, ale to, co po nim zostało dla innych.
„Po wielu latach widać, że można było mieć tysiące hektarów, gigantyczne dochody, kapitalne koligacje w całej Europie, ale nie to gwarantuje dobrą pamięć, przekonanie o wielkości rodziny. Po wielu latach widać, że jeśli zrobiło się coś dla innych, nie tylko dla własnej potęgi, to jest to fundamentem dobrej pamięci o wielkości rodzin, wielkości dokonań” - powiedział.
Prezydent wskazał, że doświadczenie rodu Raczyńskich może być także wzorem dla ludzi współczesnych.
Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.
„Rosną nowe elity ekonomiczne kraju, rosną też rodziny, które będą zyskiwały na znaczeniu poprzez budowę ekonomicznego znaczenia. Warto (...) kształtować przekonanie, że i w przyszłości nie będzie się liczyła wielkość konta w banku, inne osiągnięcia ekonomiczne, tylko będzie się liczyła pamięć, kto, mając takie możliwości, poszedł drogą Edwarda Raczyńskiego” - powiedział.
Prezydent pogratulował poznaniakom z okazji przypadających w sobotę obchodów imienin miasta. Przyznał, że również świętuje, bo pod Poznaniem odbywa się właśnie rodzinny zjazd Komorowskich.
Prezydent Komorowski uczestniczył w uroczystości wraz z matką, Jadwigą Komorowską. W otwarciu biblioteki wzięły również udział wnuczka i prawnuczka hrabiego Raczyńskiego.
„Hrabia Edward Raczyński, gdy fundował bibliotekę, okazał się wielkim wizjonerem. Wiedział, że coraz więcej ludzi będzie potrafiło czytać. Że ta wiedza będzie coraz bardziej dostępna już nie tylko dla elit, ale będzie mogła być dostępna dla wszystkich i wszystkim trzeba tę wiedzę oferować. My dzisiaj, w imieniny miasta, oddajemy poznaniakom nie tylko bibliotekę, ale tak naprawdę obiekt kultury przez największe możliwe K.” – powiedział w trakcie uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Jak powiedział PAP dyrektor biblioteki Wojciech Spaleniak, w nowej bibliotece znajduje się ponad 400 tys. książek, ale pomieści się w nim nawet milion woluminów.
W trakcie wizyty w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski złożył też kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Po otwarciu biblioteki, w nowym gmachu obejrzał zainaugurowaną z tej okazji wystawę "Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich".
Oprócz najcenniejszych rękopisów, starodruków i atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich prezentowane są na niej też zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu dzieła z kolekcji brata Edwarda - Atanazego Raczyńskiego.
Na wystawie zobaczyć można m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, rękopiśmienne radziviliana czy ostatnią pracę Jana Heweliusza z mapami nieba.
Projekt "Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu" był współfinansowany z funduszy UE. Prace budowlane ruszyły w 2010 roku. Koszt inwestycji przekroczył 72,7 mln zł, z czego 60 proc. środków pochodziło z budżetu Poznania. Projekt nowej biblioteki powstał w pracowni Jems Architekci.
Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.
Zabytkowy gmach biblioteki, z którym połączono nowy budynek, wzniósł Edward Raczyński w pierwszej połowie XIX wieku. Otwarcie biblioteki miało miejsce 5 maja 1829 roku. W 1924 roku miasto Poznań przejęło bibliotekę na swoje utrzymanie. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.
Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in. XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 r., drukowanego w Pradze u Jana Roha.(PAP)
rpo/ mow/