O przyszłości polskich muzeów i ich rozwoju w ostatnim wieku rozmawiają od środy w Poznaniu muzealnicy, uczestnicy konferencji "Muzeum XXI wieku. W 100-lecie I zjazdu muzeów polskich w Poznaniu". Na trzydniowe spotkanie przybyli przedstawiciele kilkudziesięciu muzeów z całego kraju.
Konferencję objął patronatem prezydent Andrzej Duda. Jak napisał w liście do uczestników wydarzenia, wyraża "najwyższe uznanie dla całego środowiska muzealniczego, które codzienną troską o zachowanie i udostępnianie bezcennych zbiorów wnosi ogromnie ważny wkład w umacnianie tożsamości i kształtowanie kultury polskiej".
Prezydent podkreślił trudy, z jakimi zmagało się polskie muzealnictwo od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że II wojna światowa spowodowała m.in. szkody, często bezpowrotne, w zbiorach muzealnych, zaś poszukiwanie i odzyskiwanie utraconych wówczas dzieł sztuki i zabytków trwa do dziś.
"Niezależnie od tych trudnych doświadczeń oraz niedostatków materialnych, z którymi przez dekady zmagało się muzealnictwo, należy podkreślić, że dziś należy ono do tych dziedzin kultury narodowej, w których dokonał się największy postęp w czasach naszej wolnej Polski" - napisał.
Prezydent przypomniał, że trwa rozbudowa starych siedzib i tworzenie licznych nowych placówek, modernizacja ekspozycji i uatrakcyjnienie oferty skierowanej do różnych grup odbiorców.
"Muzea w Polsce są dziś już nie tylko nowoczesnymi skarbnicami eksponatów, ale centrami życia społecznego i intelektualnego. Bardziej jeszcze niż z historią łączą się z teraźniejszością – są miejscami ważnymi dla rodaków oraz powodem dumy, satysfakcji i radości społeczności lokalnych" – zaznaczył.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odczytał pismo od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Wicepremier przypomniał, że w 1921 roku w gmachu Muzeum Wielkopolskiego, obecnego Muzeum Narodowego w Poznaniu, odbyło się spotkanie delegatów muzeów z Warszawy, Lwowa, Krakowa i Poznania. W jego trakcie przedstawiono najistotniejsze sprawy muzealnictwa w zrastającej się z trzech części Polsce, m.in. kategoryzację muzeów, przygotowanie ustawy o muzeach, kształcenie kadr czy budowę nowych gmachów.
Prof. Gliński podkreślił, że w czasie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów misja muzealników "była tak samo ważna jak budowanie podstaw ekonomicznych, prawnych czy administracyjnych wolnej Polski". "Dziś z podziwem i uznaniem oceniamy wysiłek podjęty wówczas przez naszych poprzedników" – zaznaczył.
Minister wskazał, że obecnie "największym naszym osiągnięciem jest wielki front inwestycyjny w polskim muzealnictwie".
"Budujemy, przekształcamy, modernizujemy w tej chwili w Polsce ponad 300 obiektów muzealnych, w których zaangażowane są środki publiczne i tzw. europejskie. Te kilkaset zupełnie nowych i zmodernizowanych placówek muzealnych to nasze wiano na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" – zaznaczył.
Piotr Gliński podkreślił, że to podczas spotkania w Poznaniu, "właśnie tu i teraz wyznaczamy kierunek muzealnictwa na kolejne sto lat".
Współorganizatorami odbywającego się w Poznaniu wydarzenia są Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Fundacja Muzeów Wielkopolskich. Partnerami są: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków oraz Fundacja Otwarci na Sztukę. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/