W Rzymie rozpoczął się Festiwal Tarasów. Przez tydzień, do 8 sierpnia, na dziesięciu z nich - zwykle niedostępnych - odbywają się koncerty, wystawy, pokazy i inne wydarzenia. Wstęp do tych miejsc, z których rozciąga się nadzwyczaj sugestywny widok na Wieczne Miasto, jest bezpłatny.
Druga już edycja tej inicjatywy, która jest też dodatkową atrakcją dla tysięcy przebywających w stolicy Włoch turystów z całego świata, ma na celu ukazanie nie tylko walorów widokowych, ale także historycznych i architektonicznych oraz społecznych rzymskich tarasów.
Zwiedzającym udostępniono między innymi taras pracowni scenograficznych Opery przy antycznym stadionie Circus Maximus oraz ten znajdujący się w pobliżu, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa(FAO).
Można też wejść na taras Mauzoleum Romulusa w posiadłości rodziny Torlonia przy słynnej via Appia Antica, nazywanej Królową Dróg. Udostępnione zostały również tarasy na Placu Weneckim, w Palazzo Rhinoceros i w Palazzo Mazzoni, z którego można podziwiać dzielnicę Garbatella.
Z kolei liceum imienia Amedeo Avogadro zaprasza na specjalną wieczorną astronomiczną wizytę i obserwację nieba przez teleskop.
Dyrektorka tej letniej inicjatywy Laura Calderoni powiedziała: "Rzymskie tarasy to nadzwyczajne miejsca z widokiem na historię, z których można odkryć to, jak przeszłość nakłada się na teraźniejszość".
"To miasto wzgórz, a widok z wysoka stanowi część jego DNA, jego historii, jego uroku"- dodała.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mms/