Nowelą przewidującą powołanie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków i przepisami ułatwiającymi finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich - zajmie się Senat na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu.
Senat zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Przewiduje ona powołanie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz zwiększenie wpływu ministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków na działalność wojewódzkich konserwatorów zabytków.
Przychód Funduszu ma stanowić wpływy z kar pieniężnych za naruszenie przepisów z zakresu ochrony zabytków. Środki te będą przeznaczone na "dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich lub restauratorskich przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru".
Finansowanie nakładów koniecznych na prace konserwatorskie będzie miało od tej pory dwa źródła - pozabudżetowe z Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz, jak do tej pory, budżetowe. Według wstępnych szacunków wpływy do NFOZ miałyby wynieść od 20 do 30 mln zł rocznie.
Nowela zwiększa wpływ ministra kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków na działalność wojewódzkich konserwatorów zabytków, dotychczas podlegających władzom samorządowym. Zmianie ulegnie także tryb powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków - będą powoływani przez wojewodę, na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, który wskaże kandydata. Dotychczas generalny konserwator jedynie wyrażał zgodę na powołanie na stanowisko WKZ kandydata przedstawionego przez wojewodę.
Nowela określa też kary za poszukiwanie bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia ukrytych lub porzuconych zabytków (w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania). Będzie za to grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Senat zajmie się także przepisami o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców, która zakłada wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców. Rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.
Zgodnie z ustawą, obok zezwoleń na pracę, które mogą zostać wydane przez wojewodę na okres do trzech lat, wprowadzone zostanie zezwolenie na pracę sezonową, które wydawane będzie przez starostę (przez okres ośmiu miesięcy w roku kalendarzowym).
Proponowane przepisy zakładają stworzenie rejestru pracy cudzoziemców, który będzie zawierał informacje dotyczące klasycznych zezwoleń na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, oświadczeń składanych w celu dokonania wpisu do ewidencji oraz informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.
W porządku obrad Senatu jest też nowelizacja ustawy, wprowadzającą ułatwienia dla inwestorów poprzez umożliwienie finansowania budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich. Dotąd finansowe wsparcie możliwe było jedynie przy budowie lokali mieszkalnych na wynajem. Według ministerstwa infrastruktury, konieczność zmian wynika z założeń projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa. Rozszerza ona definicję ustawową sportu o aktywność intelektualną, której celem jest osiągniecie wyniku sportowego, co spowoduje zaliczenie do sportu takich dyscyplin jak: szachy, warcaby, brydż sportowy oraz sporty elektroniczne (e-sporty).
Nowelizacja wprowadza również możliwość przyznawania przez ministra sportu stypendium sportowego w szczególnie uzasadnionych przypadkach np. gdy niemożliwe jest osiągnięcie wyników sportowych z np. powodu kontuzji. Ponadto ustawa wprowadza zakaz sprawowania funkcji w zarządach i organach kontroli wewnętrznej polskich związków sportowych przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa PRL.
Senatorowie wysłuchają informacji: o działalności Rady Mediów Narodowych w 2016 r. i o działalności Sądu Najwyższego w 2016 r oraz sprawozdań: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2016 roku i o stanie ochrony języka polskiego za lata 2014-2015.
Porządek obrad Senatu prawdopodobnie zostanie poszerzony o ustawy, które Sejm przyjął na ostatnim posiedzeniu. (PAP)
wni/ par/