74 wójtów i burmistrzów, pełniących swoje funkcje od ośmiu kadencji, zostało w środę symbolicznie uhonorowanych w Senacie. Przyjęli też apel o liczny udział Polaków w kwietniowych wyborach samorządowych. Spotkanie odbyło się w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym.
Konferencję otworzyła marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, przypominając, że ustawa przywracająca samorząd terytorialny w Polsce powstawała właśnie w izbie wyższej.
„Tu, w Senacie, powstał projekt naszej reformy samorządu, którą wszyscy oceniają jako najlepszą reformę ze zmian po 1989 roku” - podkreśliła. „Polacy cenią wolność, czują wolność. I dla nich samorząd, ta decentralizacja państwa, miał ogromne znaczenie. Bo tak naprawdę to jest najbliższy kontakt każdego z władzą lokalną, możliwość wpływu na to, co się dzieje w każdym regionie. To była rzecz wyjątkowa, wspaniała” - oceniła.
Marszałkini zadeklarowała też chęć współpracy z samorządem terytorialnym. „Mam nadzieję, że teraz, po wyborach 15 października, znowu samorządy poczują, że mają w rządzie, w Sejmie i Senacie partnera, że będziemy pielęgnowali wolność samorządu, a nie tę wolność ograniczali; że wszystkie ustawy, które od nas wyjdą, to będą te ustawy, które będą wspierały samorząd i dawały narzędzia do jeszcze lepszego wykonywania mandatu” – powiedziała.
Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając się do samorządowców, którzy pełnią funkcję wójta i burmistrza od 34 lat, gratulowała im poparcia społecznego. „To jest rzeczywiście imponujący dorobek, tyle lat w tym samym miejscu, mając poparcie mieszkańców. To jest najlepsze świadectwo tego, że te osoby zdobyły autorytet w swoich regionach” - zaznaczyła.
Obecni na konferencji samorządowcy z najdłuższym stażem otrzymali pamiątkowe dyplomy; przyjęli też apel o liczny udział Polaków w najbliższych wyborach samorządowych.
"Z miejsca, gdzie ponownie narodził się polski samorząd, apelujemy do mieszkańców gmin i miast o powszechny udział w nadchodzących wyborach. To od Waszych głosów będzie zależeć przyszłość naszych małych ojczyzn i ranga samorządu terytorialnego w naszym kraju. To Wy zadecydujecie, kto i w jaki sposób będzie dbał o realizację Waszych podstawowych praw obywatelskich: do mieszkania, zaopatrzenia w egzystencjalne dobra i usługi, opieki społecznej, do kultury, wypoczynku i przemieszczania się, do edukacji Waszych dzieci" - czytamy w apelu.
Samorządowcy zaapelowali do wszystkich gmin, miast, powiatów i regionów w Polsce o podjęcie działań profrekwencyjnych. "Chodzi nie tylko o utrzymanie entuzjazmu społecznego, który zaowocował rekordową frekwencją w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r., ale pokazanie, że samorząd jest istotnym elementem życia publicznego i niezbywalną wartością dla wszystkich Polaków, a siła państwa buduje się bardziej z aktywności obywateli i ich wspólnot niż z działań administracji centralnej" - podkreślono.
"Większa frekwencja daje silniejszy mandat społeczny radnym, wójtom, burmistrzom czy prezydentom, starostom i marszałkom, który pozwoli im na odważniejsze i skuteczniejsze rozwijanie swoich małych ojczyzn dla dobra ich mieszkańców" - wskazano w apelu.
Frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023 roku wyniosła 74,38 proc.; frekwencja w wyborach samorządowych w 2018 r. to 48,83 proc.
Spotkanie w Senacie odbyło się w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. (PAP)
aba/ itm/