Polska po 1989 roku

16.07.2019

W sierpniu w Białymstoku koncerty dla uczczenia trzech ważnych rocznic

Koncert w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 76. rocznicy powstania w getcie białostockim oraz 100. rocznicy ustanowienia województwa białostockiego odbędą się w sierpniu w Białymstoku – poinformował we wtorek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

"Jest lato, ale to też wiele wydarzeń i dat o charakterze bardzo historycznym" - mówił we wtorek na konferencji prasowej Truskolaski. Dodał, że koncertami miasto chce upamiętnić trzy ważne rocznice.

1 sierpnia obchodzona będzie 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia wieczorem na Rynku Kościuszki odbędzie się koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy". Przed białostocką publicznością zaprezentuje się Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która wykona utwory z ostatniej swojej płyty "Płyń Wisełko". To piosenki - jak informuje miasto - opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru. W programie znalazły się też takie utwory jak "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Ułani, ułani", "Białe róże" czy "O mój rozmarynie".

"Będzie to okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych" - dodał Truskolaski.

Natomiast 2 sierpnia odbędzie się koncert "Białystok naszą stolicą" z okazji 100. rocznicy ustanowienia województwa białostockiego. "2 sierpnia 1919 roku na mocy ustawy sejmowej zostało powołane województwo białostockie, a jego stolicą zostało największe miasto regionu - Białystok" - mówił Truskolaski. Na Rynku Kościuszki wystąpi Kayah z albumem "Transoriental Orchestra", gdzie śpiewa po polsku, hebrajsku, arabsku, w jidysz i ladino.

Specjalny koncert odbędzie się też z okazji 76. rocznicy powstania w getcie białostockim. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Specjalny koncert odbędzie się też z okazji 76. rocznicy powstania w getcie białostockim. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

16 sierpnia na koncercie kameralnym w klubie Fama wystąpi Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango. Na koncercie pojawią się tanga w jidysz, po polsku i hebrajsku. Truskolaski mówił, że nie zabraknie słynnej "Rebeki" urodzonego w Białymstoku kompozytora Zygmunta Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL