Jedna z największych w Polsce imprez turystyki pieszej – 15. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się 27 września. W ubiegłym roku piętnastoma trasami prowadzącymi do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu pielgrzymowało 5,7 tys. osób.
Uczestnicy rajdu mają do wyboru jedną z 15 tras o różnym poziomie trudności. „Każdy znajdzie coś dla siebie, wyznaczone zostały trasy zarówno dla zaawansowanych piechurów jak i rodzin z małymi dziećmi” – powiedział rzecznik prasowy imprezy Łukasz Zarzycki.
Jak dodał, oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. „To tak naprawdę pielgrzymka do relikwii drzewa Krzyża Świętego” – zaznaczył.
Impreza zawsze odbywa się w ostatnią sobotę września. "Pierwotnie miał to być jednorazowy rajd z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, tymczasem mamy już piętnastą edycję" - powiedział Zarzycki.
Najdłuższy tegoroczny szlak - nazwany „mocarnym” - liczy 40 km. Prowadzi z centrum Kielc, przez górę Otrocz, Brzechów, Skorzeszyce i Bieliny. Świętokrzyscy przewodnicy szacują, że na przebycie trasy potrzeba około 9 godzin, dlatego ci, którzy wybrali ten wariant, wyruszą o godz. 5.30 rano.
Najkrótszy, „rodzinny” szlak, liczy zaledwie dwa kilometry i prowadzi znaną wśród turystów asfaltową drogą z Przełęczy Huckiej na Święty Krzyż.
Wśród piętnastu wyznaczonych tras jedna ma charakter autobusowo-pieszy. To szlak „partyzancki” wiodący przez miejsca walk z czasów powstania styczniowego (1863) oraz II wojny światowej.
W rozmowie z PAP Zarzycki zwrócił uwagę, że to pierwszy rajd, podczas którego uczestnicy zobaczą świętokrzyski klasztor w pełnej okazałości. W tym roku zakończyła się bowiem odbudowa 50-metrowej wieży zburzonej w 1914 roku przez wojska austriackie.
Według tradycji utrwalonej przez Jana Długosza opactwo benedyktyńskie powstało w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Z badań historyków (m.in. prof. Marka Derwicha) wynika, że powstało ono nieco później, w XII wieku. Jako założyciela wskazują oni Bolesława Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów Święty Krzyż był najważniejszym sanktuarium w Polsce.
W lutym ub.r. ówczesny papież Benedykt XVI zdecydował o nadaniu kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej. 7 września br. uroczyście otwarto odbudowaną wieżę bazyliki.(PAP)
mjk/ abr/