W najbliższą sobotę w Katowicach zostanie uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona działalności powstałego we wrześniu 1980 r. Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice.
Jak poinformowali przedstawiciele katowickiego oddziału IPN, tablica jest na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17. Płaskorzeźbę wykonał Tomasz Wenklar. Inicjatorem takiej formy upamiętnienia działalności MKZ jest Stowarzyszenie "Porozumienie Katowickie 1980". Tablica sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Sobotnia uroczystość rozpocznie się mszą w kościele św. Piotra i Pawła. Następnie odbędzie się odsłonięcie tablicy i poświęcenie jej przez biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudło. Spotkanie zakończy zwiedzanie wystawy "Porozumienie Katowickie i działalność MKZ Katowice".
Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" Katowice powstał we wrześniu 1980 r. z przekształcenia Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej – struktury, która pod przewodnictwem Andrzeja Rozpłochowskiego po zakończeniu strajku w kombinacie podpisała 11 września 1980 r. tzw. porozumienie katowickie.
Było ono czwartą – po gdańskiej, szczecińskiej i jastrzębskiej – umową społeczną wynegocjowaną w 1980 r. przez strajkujących robotników z przedstawicielami komunistycznej władzy. Najważniejsza część dokumentu dotyczyła przede wszystkim gwarancji realizacji porozumienia gdańskiego w zakresie tworzenia struktur Solidarności w całym kraju.
"Stały wzrost zasięgu i znaczenia MKZ Katowice, jednej z pięciu regionalnych central Solidarności w województwie, spowodował przeniesienie siedziby struktury z Huty Katowice do stolicy województwa. W październiku Zjednoczenie Hutnictwa Żelaza i Stali przekazało do jej dyspozycji willę w centrum Katowic przy ulicy Stalmacha 17. Na początku 1981 r. MKZ Katowice była już największą ponadzakładową organizacją Solidarności w województwie katowickim" – przypominają historycy z IPN.
Po zakończeniu jej działalności, w wyniku powołania do życia na I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "Solidarność" województwa katowickiego zjednoczonego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, budynek przy Stalmacha 17 pozostawał w dyspozycji jego zarządu. Mieściła się tam m.in. związkowa drukarnia. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. siedzibę tę siłą zajęli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej w ramach operacji wprowadzania stanu wojennego. Zatrzymali wówczas około 30 osób.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/