Religia

24.04.2018

W sobotę w Łagiewnikach beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej

Hanna Chrzanowska. Fot. archiwum postulacji. Źródło: Wikimedia Commons Hanna Chrzanowska. Fot. archiwum postulacji. Źródło: Wikimedia Commons

W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

"Ta postać staje się jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów, całej tej naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, ochronę życia i poszanowanie życia drugiego człowieka" - powiedział, podczas wtorkowej konferencji prasowej, abp Jędraszewski.

Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, prekursorką domowej opieki na chorymi, współpracowniczką abp. Karola Wojtyły.

Mszy św., w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, podczas której odbędzie się obrzęd beatyfikacji przewodniczył będzie prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

"Obrzęd beatyfikacji jest ściśle połączony z liturgią mszy św. Nastąpi on zaraz po odśpiewaniu +Panie zmiłuj się nad nami+. Wtedy metropolita krakowski zwróci się do kard. Angelo Amato z prośbą o beatyfikację. Będzie to prośba wypowiedziana w języku łacińskim" – mówił ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Paweł Baran.

Biografię Służebnicy Bożej odczyta postulator procesu ks. prałat Mieczysław Niepsuj, a kard. Angelo Amato odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. W tym momencie uroczystości odsłonięty zostanie obraz z podobizną Hanny Chrzanowskiej. Jego autorem jest Zbigniew Juszczak, który namalował Chrzanowską w oparciu o zdjęcie zrobione, gdy miała 30 lat. Obraz ten po beatyfikacji trafi do kościoła św. Mikołaja.

W procesji do obrazu uczennica Hanny Chrzanowskiej - wicepostulator procesu Helena Matoga będzie niosła relikwiarz. W tym czasie wierni śpiewać będą inwokację do Hanny Chrzanowskiej.

Relikwiarz ma kształt serca, w którym ukryty jest maleńki fragment kości Chrzanowskiej, osłonięty miniaturowym pielęgniarskim czepkiem. Jego autorem jest Marek Nowak.

Cała liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

"Hanna Chrzanowską jest pierwszą błogosławioną z kręgu Jana Pawła II" - mówiła dziennikarzom prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Izabela Ćwiertnia. "Nie było jeszcze osoby, z którą tak długo pracował Karol Wojtyła i która została beatyfikowana, choć wiele osób z jego kręgu jest kandydatami na ołtarze. Hanna Chrzanowska zabierała Karola Wojtyłę jeszcze jako wikarego, a potem młodego biskupa i kardynała do chorych. Ona go na nich uwrażliwiła" – dodała.

Jak poinformował wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie–Łagiewnikach ks. Aleksander Wójtowicz, w bazylice zmieści się ok. 2 tys. osób, które będą mogły wejść do świątyni tylko do g. 9.00, po okazaniu niebieskich kart wstępu.

W bazylice będą m.in. biskupi, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kilkudziesięciu krewnych Hanny Chrzanowskiej, w tym jej chrześniak, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości gromadząc się na błoniach przed bazyliką. Dla nich przygotowano zielone karty wstępu. Z myślą o nich działać będą dwa telebimy.

Parkingi dla wiernych zostały wyznaczone m.in. przy Centrum Handlowym Zakopianka, przy ulicach Turowicza i Witosa – dla autokarów oraz na terenie Sanktuarium Jana Pawła II – dla autokarów i samochodów osobowych. Krakowska komunikacja miejska w dniu beatyfikacji od g. 8.00 do 15.00 będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Na terenie Sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i pielęgniarek. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 500 osób: policja, strażacy, harcerze, wolontariusze.

Chrzanowska zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Jej proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1998 r.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ js/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL