Ponad 4,5 tysiąca osób zapowiedziało udział w sobotnim 17. Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Pątnicy będą maszerowali do sanktuarium na Świętym Krzyżu 15 trasami.
Pierwszy rajd odbył się w 2000 roku i wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Miał być jednorazową imprezą zorganizowaną z okazji jubileuszu dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa.
„Rajd już na stałe wszedł do turystyczno-religijnego kalendarza. Wędrujemy najpiękniejszymi zakątkami regionu świętokrzyskiego, ale impreza ma przede wszystkim charakter religijny. W tym roku chcemy w ten sposób uczcić 1050. rocznicę chrystianizacji Polski” – powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy rajdu, Łukasz Zarzycki.
Najkrótszy szlak „rodzinny” liczy tylko dwa kilometry. Trasa przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Pielgrzymi wyruszą spod Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, przejdą przez Przełęcz Hucką, by dotrzeć na Święty Krzyż.
Najbardziej zaawansowani miłośnicy turystyki będą mieli okazję zmierzyć się z „mocarnym szklakiem”. 40-kilometrowa trasa prowadzi spod kieleckiej katedry przez Gorę Otrocz, Brzechów, Skorzeszyce i Bieliny. „To najtrudniejszy odcinek naszego rajdu, przeznaczony dla najbardziej doświadczonych piechurów. Na przebycie tej trasy trzeba zarezerwować sobie nawet dziewięć godzin. Dlatego wymarsz zaplanowaliśmy już na godz. 5.30 rano – dodał Zarzycki.
W porównaniu z ubiegłym rokiem organizatorzy przygotowali trzy nowe szlaki. „Tatarski” rozpoczyna się w Dębnie i liczy 12 km. „Królewski” to prastary szlak prowadzący z Nowej Słupi na Łysą Górę, jak inaczej nazywany jest Święty Krzyż. Trasa „przygody” prowadzi z Bielin przez Wał Małacentowski, Kobylą Górę i Trzciankę. Przejście siedemnastokilometrowego odcinka powinno zając około sześciu godzin.
Po przybyciu na Święty Krzyż wszyscy pielgrzymi wezmą udział w mszy świętej, którą będą celebrowali biskup kielecki Jan Piotrowski i biskup pomocniczy diecezji, Marian Florczyk.
Organizatorami rajdu są świętokrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i diecezja kielecka.
Według Jana Długosza opactwo benedyktyńskie na Świętym Krzyżu (595 m n.p.m.) powstało w 1006 roku, a jego fundatorem był król Bolesław Chrobry. Innego zdania są historycy, którzy twierdzą, że powstało ono trochę później, bo w XII wieku. Według nich założycielem opactwa był Bolesław Krzywousty.
W lutym 2013 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi Św. Trójcy na Świętym Krzyżu tytuł bazyliki mniejszej. (PAP)
maj/ pz/