Przy parafii ewangelicko-metodystycznej w Starych Juchach na Mazurach powstaje izba pamięci poświęcona Mazurom i ich historii. Parafia prosi o przekazywanie pamiątek, które pomogą przedstawić ich losy. Izba pamięci poświęcona Mazurom ma być otwarta wiosną, aktualnie trwa remont pomieszczeń w parafii ewangelicko-metodystycznej, w której będzie się mieściła.
"Mamy już pewne materiały do tej izby, np. nagrane wspomnienia Mazurów, którzy zamieszkiwali nasze okolice. Wspomnienia tę będzie można odtwarzać. Mamy też przetłumaczoną na mazurską gwarę modlitwę +Ojcze nasz+" - powiedziała PAP ksiądz Monika Zuber z parafii ewangelicko-metodystycznej w Starych Juchach. Parafia prosi osoby, które mają używane przez Mazurów kancjonały, książki, mapy czy zdjęcia z dawnych lat o ich przekazywanie do izby.
"Poziom wiedzy o Mazurach, ich historii i kulturze nadal nie jest za wysoki. Nadal pokutuje stereotyp, że to "Niemcy". Niewiele osób uświadamia sobie, że dla Mazurów już od XVI w. język ojczysty odgrywał bardzo ważną rolę. Niewiele osób wie, z jakimi represjami po wojnie zetknęli się uważani za "Niemców" Mazurzy, niewiele osób wie o ich krzywdzie, dramacie wysiedlania, napiętnowania, uważania za obcy, wręcz wrogi element" - powiedziała PAP ks. Zuber i podkreśliła, że właśnie z powodu wciąż żywych stereotypów dotyczących społeczności Mazurów postanowiła zorganizować izbę pamięci. Ksiądz Zuber przyznała w rozmowie z PAP, że gdy przed 6 laty przyjechała do pracy na Mazury i ją określono mianem "Niemki", choć pochodzi z Podlasia.
Społeczność ewangelików w okolicach Starych Juch jest niewielka, parafia ewangelicko-metodystyczna liczy zaledwie 150 osób. "Tym ludziom należy się szacunek i pamięć. To oni są nośnikami historii i kultury tej ziemi. Nie można ostawiać ich samym sobie" - podkreśliła ks. Zuber.
Po II wojnie światowej z Mazur do Niemiec wyjeżdżały setki Mazurów, wobec których władza podsycała niechęć. Ludzi tych określano "Niemcami", "Szwabami", wyśmiewano ich i szykanowano. W efekcie czasem wyjeżdżały z Mazur całe wsie. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ itm/