Mszą w miejscowym kościele oraz złożeniem kwiatów upamiętniono w niedzielę w Suchowoli (Podlaskie) 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty złożono pod jego pomnikiem i na grobie rodziców kapłana: Marianny i Władysława Popiełuszków.
Ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia.
Obchody 36. rocznicy męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki planowała na niedzielę w Suchowoli podlaska "Solidarność" wspólnie z burmistrzem tego miasteczka oraz miejscową parafią Św. Apostołów Piotra i Pawła. Duże obchody zostały z powodu pandemii odwołane, uroczystości miały w niedzielę skromny charakter. Odbyła się jedynie msza i złożenie kwiatów.
"Uczciliśmy rocznicę w sposób bardzo skromny. W obchodach wzięło udział bardzo mało osób. Nie było przemówień" - poinformował PAP przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.
W Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w w warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach miałoby być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum jest od początku 2020 r. współprowadzone przez ministerstwo kultury i samorząd województwa. Samorząd regionu zapowiadał wcześniej, że muzeum uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ skr/