Pokaz filmu, koncert i wystawę przedstawiająca historię Pomorzan zaprezentowano we wtorek w Tczewie. W uroczystościach wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin.
Wtorkowe wydarzenia w Tczewie rozpoczęły się od pokazu filmu pt. "Jak skała na morzu! O polskości Pomorza" w reżyserii Michała Szymanowicza. Następnie na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili m.in. Darek Malejonek, Ania Rusowicz i Renata Przemyk, a w parku za CKiS odbyła się prezentacja wystawy wielkoformatowej, na której zaprezentowano losy Pomorzan i ich walkę o przyłączenie do Polski.
Obecny na uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podkreślał, że wciąż niewiele osób wie "jak Pomorze było z Polską związane przez wieki". Wskazywał, że ten region był "odrywany od Polski i w czasach krzyżackich i w czasie zaboru pruskiego".
Dodał, że Pomorze było o ponad 10 lat dłużej pod zaborami od reszty Polski. "Jakby nie liczyć to zabory w Polsce trwały 123 lata, a tu 148 lat, więc o jedno pokolenie dłużej" - podkreślił wiceminister. Celem projektu zaprezentowanego we wtorek w Tczewie jest przypomnienie walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan, Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o ich odrębności kulturowej.
Koncert, którego premiera odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w ramach programu "Niepodległa", odbył się na scenie Centrum Kultury i Sztuki. Specjalnie napisane utwory przypominają o ważnej części historii Pomorza: gehennie Polaków pod okupacją niemiecką skazanych przez swoich sąsiadów na śmierć lub wygnanie, której symbolem jest Piaśnica i KL Stutthof, ale także o budowaniu, w skrajnie niesprzyjających warunkach, organizacji konspiracyjnych z Gryfem Pomorskim na czele.
Wystawa wielkoformatowa w parku Centrum Kultury i Sztuki prezentuje archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień. Opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla kraju. Wiceminister Sellin podkreślał, że jest "to imponująca opowieść o walce". Zaznaczył także, że projekt w formie muzycznej i plastycznej będzie "wędrował po kraju”. Wystawę będzie można oglądać do połowy lipca najpierw w parku za CKiS, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej. W następnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w innych miejscowościach Pomorza.
Organizatorami projektu są: Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Fundacja OKO-LICE KULTURY przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ aszw/