Pieniądze na renowację zabytkowego metalowego krzyża upamiętniającego kpt. Antoniego Ignacego Żernickiego z 1854 roku zbierane będą w środę na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Zbiórkę organizują wspólnie Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia.
Antoni Ignacy Żernicki herbu Szeliga (1783-1836) był kapitanem wojska pruskiego, poborcą podatkowym i dyrektorem urzędu celnego w Sicienku. Jego żoną była Emilia von Kolbe. Ich syn Emilian był znanym heraldykiem i genealogiem. Wśród napisanych przez niego dzieł była m.in. monografia z 1904 r. "Polskie herby rodowe, ich historia i legendy".
Kwesta odbędzie się na najstarszej toruńskiej nekropolii już po raz piętnasty. Zebrane pieniądze zawsze są przeznaczane na renowacje nagrobków. Od godz. 9.00 do 15.00 w zbiórce uczestniczyli będą znani torunianie. Z puszkami na cmentarzu pojawią się m.in. prezydent miasta Michał Zaleski, radni, a także przedstawiciele świata kultury, nauki i sportu. W zbiórkę włączą się również pracownicy służb mundurowych oraz marynarze ORP Toruń.
Rok temu mieszkańcy miasta i goście wrzucili do puszek ponad 13,4 tys. zł. Fundusze zostały przeznaczone na odnowienie kwater rodzin Araczewskich i Krystków, które znajdują się przy głównej alei nekropolii, familii toruńskich rzemieślników i przedsiębiorców z okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Blask odzyskała m.in. figura Chrystusa oraz owalne płyty nagrobne, a pomnik został spionizowany. W działania renowacyjne włączyły się studentki Zakładu Konserwacji Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz. Dzięki zebranym środkom można było kontynuować także prace przy nagrobkach rozpoczęte w poprzednich latach.
Łącznie kwestujący zebrali przez piętnaście lat ponad 160 tys. zł. Za tę sumę odnowiono ponad 25 nagrobków - nie tylko na tym, ale również na innych zabytkowych nekropoliach w mieście. Miasto zadbało także w ostatnich latach o wyremontowanie i utwardzenie alejek cmentarnych oraz naprawiło niszczejące ogrodzenie od ul. Gałczyńskiego.
W dzień Wszystkich Świętych w Toruniu zaplanowano zmianę organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. Częściej jeździły będą również autobusu miejskie, a komunikacja będzie dla wszystkich darmowa. Władze miasta chcą w ten sposób zmniejszyć korki w mieście i rozładować wzmożony tradycyjnie tego dnia ruch na drogach. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
edytor: Paweł Tomczyk
twi/ pat/