Od soboty do poniedziałku w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu i w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Dębem odbywać się będą uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego - dziękczynienia księży więźniów Dachau za wyzwolenie obozu.
Jak przypomniał w komunikacie przesłanym w czwartek PAP biskup kaliski Edward Janiak, tuż przed zakończeniem wojny, w kwietniu 1945 r., 800 duchownych i świeckich więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, obawiając się likwidacji obozu i zagłady uwięzionych, ślubowali św. Józefowi, że jeśli przeżyją, będą co roku pielgrzymowali do kościoła św. Józefa w Kaliszu.
"Po wyzwoleniu obozu za przyczyną św. Józefa księża wypełniali swoje ślubowanie i pielgrzymowali do Kalisza co roku w dniu 29 kwietnia. W kaliskim sanktuarium sprawowali u stóp Patrona Kościoła Powszechnego Najświętszą Ofiarę i składali podziękowanie za cud ocalenia" - czytamy w komunikacie.
Hierarcha wyjaśnił, że po ich śmierci przewodniczący Komitetu Polskich Księży Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych bp Ignacy Jeż, wystąpił do Konferencji Episkopatu Polski z prośbą, aby w kaliskim sanktuarium odbywały się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Prośba została przyjęta w 2005 r. i od tego czasu do Kalisza przybywają delegacje z różnych diecezji w Polsce na uroczystości upamiętniające męczeństwo polskich duchownych w latach II wojny światowej.
"Zapraszam wszystkich diecezjan do włączenia się w obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w 73. rocznicę cudownego wyzwolenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau za przyczyną św. Józefa Kaliskiego. Tegoroczne uroczystości przypadają w 70. rocznicę pierwszej dużej pielgrzymki Księży Dachauowców do Kalisza, która miała miejsce w 1948 roku, oraz w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego, który stanowi szczególną okazję, by na nowo i głębiej odkryć jak potężnym patronem i orędownikiem jest św. Józef" - ocenił bp Janiak.
Zaapelował także do wiernych o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich, by - jak podkreślił - "nigdy nie brakło nam odważnych głosicieli Bożej prawdy, za którą będą gotowi cierpieć i oddawać życie tak jak księża - męczennicy ostatniej wojny światowej".
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie msza św. w kaliskiej bazylice św. Józefa w poniedziałek o godz. 12 pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi.
W programie zaplanowano także m.in. bieg pamięci im. ks. Józefa Gołębiowskiego oraz przejście z krzyżem i lampionami trasą pielgrzymki księży.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród około 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich niemal 1800 pochodziło z Polski. Prawie połowa z nich została zamordowana w obozie, najwięcej z diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/