Słowiańskie obrzędy i legendy są tematem tegorocznej edycji „Weekendu na Szlaku Piastowskim”. Do niedzieli na mieszkańców i turystów czekają bezpłatne wycieczki, koncerty i spacery z przewodnikiem po największych zabytkach i atrakcjach Szlaku w Wielkopolsce.
„Weekend jest corocznym świętem szlaku, który ma zachęcić Polaków do zwiedzenia jednego z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce, a który jest wizytówką Wielkopolski. W jednym momencie obiekty szlaku otwierają się na turystów i pokazują co mają najlepszego” – tłumaczyła prezes Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” Agnieszka Rzempała – Chmielewska.
Jak dodała, do niedzieli większość obiektów należących do Szlaku Piastowskiego „odsłania swoje najbardziej atrakcyjne karty utwierdzając w przekonaniu, że na szlak można wybierać się zawsze i niezależnie od wieku”.
Koordynator projektu Przemysław Buryan podkreślił, że tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona będzie słowiańskim obrzędom i legendom.
„Termin wydarzenia, a więc pierwszy weekend wakacji – a co ważniejsze – najkrótsza noc w roku, jest idealnym czasem na taki właśnie motyw przewodni. Przeniesiemy się w magiczny świat opowieści, bajania, legend, ziół i talizmanów. Dowiemy się jak wyglądały ważne dla naszych przodków święta czy wydarzenia w ich życiu. Najwięcej uwagi poświęcimy oczywiście nocy świętojańskiej i obrządkom plecenia i puszczania wianków. Nie zabraknie również legend i mitów, a więc opowieści, które chociaż dalekie są od prawdy, to zawsze powodują wypieki na twarzy słuchaczy i najłatwiej pozostają pamięci najmłodszych turystów” – wskazał Buryan.
W ramach „Weekendu na Szlaku Piastowskim” odbywają się m.in. spacery z przewodnikiem, „pikniki piastowskie” z grami turystycznymi, zabawami, a także warsztatami. Jak tłumaczył Buryan, szlak można zwiedzać m.in. podczas rajdów rowerowych, samochodowych, czy przy okazji spływów kajakowych.
„Nowością w stosunku do poprzednich edycji jest uruchomienie bezpłatnych wycieczek i przejazdów autokarowych. Skorzystać z takiej oferty będzie można w sobotę i w niedzielę z różnych miast Wielkopolski. Wprowadzone zostanie również bezpłatne połączenie wahadłowe na trasie Gniezno – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy” – podkreślił Buryan. Wycieczki będą wyruszać z Poznania, Wrześni, Kalisza i Trzemeszna.
W sobotę turyści mogą m.in. odwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie odbędzie się III Wielki Zlot Słowian połączony z Nocą Kupały. W trakcie wydarzenia można będzie dowiedzieć się o mocy słowiańskiego „talizmanu miłości”, posłuchać o „magicznym działaniu” ziół, wziąć udział w warsztatach plecenia wianków, czy w grze terenowej - w poszukiwaniu kwiatu paproci.
W ten weekend w Wielkopolsce odbywać się będzie także 2. edycja Piastowskiego Tryptyku Organowego. Podczas wydarzenia mieszkańcy i turyści będą mogli posłuchać zabytkowych instrumentów w zabytkowych świątyniach w Tarnowie Pałuckim, Koninie i Gnieźnie.
Po każdym z koncertów słuchacze będą mogli porozmawiać z muzykiem i zwiedzić świątynię, a także poznać tajemnice organów. Także w tym przypadku organizatorzy przewidzieli dodatkowe, bezpłatne połączenia autokarowe do miejsc, w których odbywać będą się koncerty. Autokary ruszą z Poznania, Wągrowca, Kalisza i Gniezna.
Szczegóły dotyczące wydarzeń III „Weekendu na Szlaku Piastowskim” można znaleźć na stronie: www.szlakpiastowski.pl. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/