W Wilnie otwarto wystawę upamiętniającą 500. rocznicę urodzin króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta, która przypada w sobotę. Autorem wystawy jest współczesny litewski artysta Żygimantas Augustinas.
„Mam szczęście (ze względu na nazwisko) być utożsamianym z wybitną, kontrowersyjnie ocenianą postacią historyczną. Odczuwam obowiązek spłacenia długu” - powiedział Augustinas podczas otwarcia wystawy w sali wystawowej „Titanikas” Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Artysta zaznaczył, że ten projekt „to dobra okazja pogratulowania królowi Zygmuntowi Augustowi, mojemu imiennikowi, 500-lecia”.
Sala wystawowa jest pomyślana jako komnata władcy, w której zwiedzający może obejrzeć obrazy, na przykład portret Zygmunta Augusta, ale też autoportret Augustinasa. Można tu usiąść w fotelu imitującym tron, wybrać muzykę z okazji jubileuszu.
Malarz uważa, że trudno jest wytłumaczyć treść jego obrazów, ale „każdy ma swoją historię i uzasadnienie”. Autor stworzył na przykład portret potencjalnego potomka Zygmunta Augusta, którego król nie miał. Swój portret uzyskał poprzez zestawienie wizerunków Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Na tej samej zasadzie powstał portret – krzyżówka królowej Bony i byłej prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.
Klimat wystawy tworzą nie tylko prace, muzyka, ale też światło i dym. „Dym jest tu niezbędny - mówi Augustinas. - Cała nasza historia jest jak we mgle i dymie, jest ciągle przepisywana w zależności od zapotrzebowania”.
Dużą wystawę historyczną poświęconą 500-leciu urodzin Zygmunta Augusta przygotowywało też wileńskie Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Jej sfinalizowanie uniemożliwiła jednak pandemia koronawirusa. Przed miesiącem natomiast w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odsłonięto popiersie króla. Wykonana z brązu na Ukrainie rzeźba powstała z inicjatywy litewskich mecenasów kultury.
W sobotę, w dniu urodzin króla, wileński Pałac Władców zaprasza na dwie wycieczki wileńskimi śladami Zygmunta Augusta.
1 sierpnia przypada 500. rocznica urodzin króla Zygmunta II Augusta. Był on jedynym męskim potomkiem Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Z jego inicjatywy Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie na mocy Unii Lubelskiej połączono w jedno państwo - Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ ap/