W Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, jedna z ulic otrzymała w sobotę imię św. Jana Pawła II i poświęcono w tym mieście pomnik papieża. Odsłonięty został również pomnik Feliksa Mołczanowskiego, prezydenta ówczesnego Aleksandrowska (ukr. Ołeksandriwsk), który kierował miastem na początku XX wieku.
„Symbolicznie, ale nieprzypadkowo złożyło się tak, że minione stulecie dla Zaporoża otworzył Polak - wieloletni prezydent miasta Feliks Mołczanowski. Zrobił dużo dla budowy nowoczesnej i dostatniej wspólnoty. Wiemy, że wiele z jego marzeń legło w gruzach pod uderzeniami totalitaryzmów XX wieku. Wzniesiony niedaleko pomnik ofiar prześladowań stalinowskich przypomina o tym" - powiedział podczas uroczystości ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.
Mołczanowski był prezydentem Aleksandrowska (dawna nazwa Zaporoża) w latach 1901–1911 i 1916–1917 oraz przedsiębiorcą, działaczem społecznym i charytatywnym.
Jak podkreślił Cichocki, "inny Polak otworzył zaporożanom obecne stulecie - św. Jan Paweł II, ofiarowując to piękne sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego".
Dyplomata zaznaczył, że pomniki i ulicę otwarto dzięki staraniom biskupa pomocniczego charkowsko-zaporoskiego Jana Sobiły, Polaków skupionych wokół Anny Makuszyńskiej - prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Zaporożu oraz przy życzliwości władz miasta i obwodu.
"Niech pamięć o tych postaciach sprzyja rozwojowi materialnemu miasta i przywróci pokój w sercach i na granicach Ukrainy” - życzył ambasador Cichocki.
Jak poinformowała ambasada RP, w uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele Kościoła, lokalnych władz oraz reprezentanci organizacji polskich.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ ap/