Msza św. w intencji Polonii i Ojczyzny została odprawiona w niedzielę w polskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu Placu Zgody w Paryżu. Dzieci i dorośli wystąpili w strojach krakowskich, były poczty sztandarowe, a wierni trzymali flagi w związku z Dniem Polonii i Polaków za Granicą oraz Dniem Flagi.
Obchody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Obrońców Krzyża i Federację Polonii Francuskiej.
Po mszy, w której uczestniczył ambasador RP Tomasz Młynarski, wierni złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W kwietniu monument został oblany czerwoną farbą i zbezczeszczony; teraz jest już oczyszczony i przywrócono mu dawny wygląd.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski wystosował list do Polonii w Paryżu.
„W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz własnym serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa zgromadzonych na obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP w Paryżu. Wyjątkowość tych świąt sprawia, że z dumą myślimy o Polsce, naszej wspólnej Ojczyźnie i z sympatią oraz z wdzięcznością o sobie nawzajem” – napisał minister Kwiatkowski.
Ambasador Młynarski oraz konsul RP w Paryżu Andrzej Szydło podziękowali również w liście Polakom za „kultywowanie tożsamości narodowej i tradycji, pracę na rzecz wspólnego dobra oraz nieustającą gotowość do wspierania Polski i budowania jej wizerunku”.
Z uwagi na restrykcje przeciwepidemiczne obchody Dnia Polonii w Paryżu miały w tym roku skromniejszy przebieg niż w latach poprzednich.
W sobotę odprawiona została w stolicy Francji msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej, a w poniedziałek odbędą się uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ ap/