Z okazji przypadającej we wtorek 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie msza św. i modlitwa przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia, a na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się piknik edukacyjny. W piątek ruszą ogólnopolskie rekolekcje „Beatyfikacja33”.
Msza św. z okazji 120. rocznicy urodzin Prymasa Stefana Wyszyńskiego z modlitwą przy jego sarkofagu zostanie odprawiona we wtorek o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W ramach obchodów Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało piknik urodzinowy dla najmłodszych, który odbędzie się we wtorek w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia przy Krakowskim Przedmieściu – czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Jego autorzy poinformowali, że od godz. 14.00 do 18.00 odbywać się tam będą warsztaty edukacyjne, o godz. 16.00 i o 17.00 zaplanowany jest teatrzyk dla dzieci, a o godz. 18.00 spod pomnika Prymasa Tysiąclecia wyruszy edukacyjny spacer "Warszawa Prymasa".
Dodali, że uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu na temat najważniejszych słów prymasa z kolejnych dekad jego życia. Wystawę można oglądać do 16 sierpnia.
Ponadto – jak czytamy w komunikacie – 6 sierpnia rozpoczną się 33-dniowe Rekolekcje "Beatyfikacja33", przygotowane przez wydział duszpasterstwa archidiecezji warszawskiej we współpracy z Fundacją Tota Tua, które są jedną z form przygotowania duchowego do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.
W rekolekcjach można będzie uczestniczyć w parafiach lub w formie online. Lista parafii, w których odbywać się będą rekolekcje, jest dostępna na stronie: https://beatyfikacja33.pl/mapa. Osoby, które zdecydują się na uczestnictwo w formie online, powinny zarejestrować się na stronie: https://www.beatyfikacja33.pl/jak-wziasc-udzial, gdzie codziennie zamieszczane będą materiały rekolekcyjne.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.
We wrześniu 1953 r. został aresztowany. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.
Zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa został przeniesiony z krypty arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. W stulecie urodzin rozpoczął się rzymski proces beatyfikacyjny. 8 grudnia 2017 r. dekret o heroiczności cnót podpisał papież Franciszek. 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud za jego wstawiennictwem, a 2 października 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający ten cud, jakim jest uzdrowienie chorej na nowotwór tarczycy.
Kard. Kazimierz Nycz 21 października 2019 r. ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 r. została ona zawieszona w związku z pandemią. 23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/