Narodowe Centrum Kultury (NCK) organizuje 24 czerwca webinarium pt. „Archiwum społeczne – od czego zacząć?”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.
Jak zapowiada NCK, w czasie webinarium uczestnicy dowiedzą się m.in., czym charakteryzuje się archiwum społeczne, a także będą mogli krok po kroku poznać założenia i metody prowadzenie tego rodzaju archiwum, jak również dowiedzą się, w jaki sposób można wykorzystać takie archiwalne zbiory jak nagrania, zdjęcia czy wspomnienia.
W czasie spotkania zostaną zaprezentowane przykładowe przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i animacyjne związane z archiwami społecznymi, uczestnicy poznają również możliwości działania cyfrowych archiwów w czasie pandemii.
Prelegentkami spotkania są Małgorzata Pankowska-Dowgiało – historyczka, archiwistka i kierowniczka Działu Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych w Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Adriana Kapała – historyczka, archiwistka, działaczka społeczna oraz koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej.
Uczestnictwo w webinarium wymaga rejestracji – link do niej znajduje się na stronie NCK.
Archiwa społeczne to organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i biblioteki publiczne w mniejszych miejscowościach, które zajmują się oddolnym dokumentowaniem historii. Powstają zazwyczaj wówczas, gdy grupa osób postanawia udokumentować fragment historii, który jest nieobecny w świadomości społecznej czy przestrzeni publicznej. Archiwa społeczne definiuje także próba udokumentowania historii widzianej oczami zwykłych ludzi, stąd w ich działalności ważne są materiały pochodzące od świadków – historia mówiona, fotografie i dokumenty osobiste.
Najwięcej archiwów społecznych stanowią archiwa historii lokalnej – historii miasteczka, wsi czy dzielnicy. Wśród archiwów społecznych można spotkać również poświęcone danemu tematowi, jak np. historii pielęgniarstwa polskiego, historii polskiego jazzu czy krakowskich emancypantek.
Aktualnie w Polsce ponad 600 organizacji i instytucji prowadzi działalność w zakresie archiwistyki społecznej.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/