Tradycyjnie w Wielką Sobotę na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbywa się kwesta wielkanocna. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.
Organizatorem zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu. "Zapraszamy wszystkich radomian do udziału w kweście na rzecz renowacji zabytkowej nekropoli radomskiej" – powiedział PAP wiceprzewodniczący zarządu SKOZCR Sławomir Adamiec. Kwestujący będą zbierać datki do godz. 14.
Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie. "Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym" – zauważył Adamiec.
Komitet zbiera fundusze podczas organizowanych dwa razy w roku kwest: jednej na Wielkanoc i drugiej we Wszystkich Świętych. W listopadzie 2022 r. kwestujący zebrali ponad 21 tys. zł. "Po kweście wielkanocnej będziemy wiedzieć, jaką kwotą dysponujemy i wówczas zdecydujemy, który z nagrobków zostanie w pierwszej kolejności odnowiony w tym roku" – powiedział PAP wiceprzewodniczący zarządu SKOZCR.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii przy ul Limanowskiego - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 r. "Anioł Ciszy" wrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska.
Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej jest ponad 300 nagrobków wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego. Przez ponad 25 lat istnienia Komitet odnowił przeszło 20 zabytkowych nagrobków.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.(PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ itm/