Wojewoda podlaski, marszałek województwa i prezydent Białegostoku złożyli prawosławnym i wiernym innych obrządków wschodnich życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym regionie są największe skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
W tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Święta Wielkanocne cztery tygodnie po katolikach; różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co sprawia, że tylko raz na jakiś czas termin jest jednakowy. Zwykle prawosławni i inne Kościoły wschodnie świętują Wielkanoc po Kościele zachodnim, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Skierowane do nich życzenia władz państwowych i samorządowych w województwie podlaskim ukazały się w oficjalnych mediach społecznościowych lub na stronach internetowych urzędów.
"Chrystus zmartwychwstał - ta dobra nowina płynie do domów ze świątyń Kościołów wschodnich (...) Niech to świadectwo zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad złem, dobra nad beznadzieją wpłynie na wszystkich nas, byśmy swoje życie mogli opierać na miłości, dobru i wartościach nas łączących" - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, składając wiernym życzenia.
"Żyjmy obok siebie, twórzmy rzeczywistość ale wspólnie, tak abyśmy również swoim życiem dawali świadectwo tych wartości, które są zawarte w zmartwychwstaniu Chrystusa" - dodał Paszkowski.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki życzył wiernym Kościołów wschodnich "zdrowia, radości oraz pogody ducha". "Niech ten świąteczny czas będzie pełen życzliwości oraz wiary w to, że wspólnie pokonamy trudny okres pandemii, a Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie (...), rozświetli serca nadzieją na lepszą przyszłość" - dodał przypominając, że Święty Ogień również w tym roku dotarł do Polski i do regionu; samorząd województwa partycypował w kosztach wylotu delegacji Cerkwi do Izraela.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że Święta Wielkanocne to "czas otuchy i nadziei". Życzył, wymieniając nie tylko prawosławnych mieszkańców miasta ale i grekokatolików, aby przyniosły "dużo radości, spokoju i wytchnienia" i by wierni mogli je obchodzić w zdrowiu, otoczeniu rodziny i najbliższych.
"Dobrych, wesołych świąt. Christos woskres! (Chrystus zmartwychwstał)" - zakończył. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ robs/