Religia

28.03.2018

Wielki Tydzień u polskich luteranów

Wielki Tydzień to wyjątkowy okres dla luteranów. Centralnym świętem będzie Wielki Piątek. To wtedy – jak podkreśliła rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska – "Bóg umarł, aby żyć mógł człowiek".

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że w Wielki Czwartek wierni w świątyniach będą wspominali ustanowiony przez Jezusa sakrament Wieczerzy Pańskiej. "Luteranie podkreślają realną i substancjalną obecność ciała i krwi Chrystusa w sakramencie. Komunia św. jest zawsze udzielana pod dwiema postaciami. Chrystus, gdy ustanawiał sakrament, mówił: bierz i jedz, bierz i pij. Wielki Czwartek ma radosny charakter, bo jest okazją do wdzięczności za Sakrament Ołtarza" – podkreśliła.

Centralnym świętem Wielkiego Tygodnia jest dla lutaran Wielki Piątek. Nabożeństwo tego dnia zajmuje szczególne miejsce w życiu Kościoła. Wierni kontemplują i wyciszają się. "Jest to związane z ewangelicką duchowością, która koncentruje się na wewnętrznym doświadczaniu i przeżywaniu Chrystusa w Słowie Bożym i sakramencie. Ukrzyżowanie Chrystusa to zwrot i punkt kulminacyjny historii ludzkości" - powiedziała rzecznik.

W Wielki Piątek, w luterańskich kościołach dominuje czerń, a krzyż przysłonięty jest kirem na znak żałoby. Liturgia przystosowana jest do znaczenia święta - czytane są fragmenty Męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne oraz recytowane naprzemiennie słowa "Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił".

Luteranie przystępują do komunii. "W tym dniu sakrament ołtarza nabiera wyjątkowej treści, przypominając o ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności Ukrzyżowanego wśród ludzi. Sprawowany w tym dniu sakrament mówi o poświęceniu i miłości Boga, jest też zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa życia nad śmiercią" - podkreśliła Godfrejów-Tarnogórska.

Jak dodała, w parafiach ewangelickich nie ma tradycji budowania grobu Chrystusa.

W Polsce dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wielu domach przestrzega się postu, choć nie jest obowiązkowy. Rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia i korzystania z internetu.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i skupienia. Luteranie pamiętają, że Chrystus spoczywa w grobie. W niektórych regionach Polski odprawione zostaną krótkie nabożeństwa na cmentarzach. Nie ma tradycji święcenia pokarmów w kościołach. Jednakże dziękując Bogu za posiłek luteranie poprzedzają go modlitwą i Słowem Bożym.

W Wielką Sobotę młodzi ewangelicy zgromadzą się na czuwaniu w kościele ewangelickim w Ustroniu. Rokrocznie w wydarzeniu nazywanym "Bezsenną Nocą" uczestniczy kilkuset wiernych.

Święto Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc) obchodzone jest przez luteran w niedzielę i poniedziałek. "Luteranie gromadzą się na uroczystych nabożeństwach. W kazaniach podkreśla się znaczenie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i zbawczą moc krzyża. Rodziny gromadzą się na uroczystych śniadaniach lub obiadach wielkanocnych. Potrawy, w zależności od regionu, nawiązują do polskich zwyczajów kulinarnych związanych z Wielkanocą. Na stołach pojawiają się także pisanki lub potrawy z jajek" – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska.

Znaczenie Niedzieli Zmartwychwstania podkreśla także biskup-senior Paweł Anweiler. "Przyjęło się mówić, że Wieki Piątek jest największym świętem ewangelików. Tak, jest ważny, ale również istotna jest Niedziela Zmartwychwstania. Tych dwóch dni nie można rozdzielić. Jezus umiera za nas, za nasze zbawienie, ale przecież on zmartwychwstaje. Nic nie kończy się na śmierci" - podkreślił.

W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim. Na świecie jest ponad 74 mln luteran. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL