Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego willę Zborskich wraz z terenem posesji, wzniesioną w latach 30. XX w., położoną przy ul. Podchorążych 69A w Warszawie - poinformowano.
W latach 30. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zborski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a.
Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na drugiej działce, kupionej przez Zborskiego, stoi modernistyczna willa, wpisana właśnie do rejestru zabytków.
W domu przy ul. Podchorążych 69a zachowały się nie tylko szlachetne tynki elewacji, skrzynkowa stolarka okienna z okuciami, ślusarka okna klatki schodowej, czy kraty okienne, ale również praktycznie w całości unikatowy wystrój wnętrza.
Drewniane boazerie holu, fornirowane i intarsjowane drzwi pojedyncze i dwuskrzydłowe w holu i prowadzące do poszczególnych pomieszczeń, czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, drewniane schody prowadzące na piętro, z dekoracyjnie opracowaną balustradą i boazeria klatki schodowej, drewniane podłogi, w tym taflowe parkiety, kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny, sztukateryjne fasety dotrwały do dnia dzisiejszego w dobrym stanie technicznym.
Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), ale też grzejnik w łazience pierwszego piętra wykonany z rurek stalowych – charakterystyczny element luksusowych łazienek lat międzywojennych.
Jak zaznaczył konserwator, wartość historyczna budynku wiąże się z sylwetką przemysłowca i jednego z prezesów lubelskiej fabryki Portland-cementu "Firley" Wacława Zborskiego oraz jego wspólnika i sąsiada dr Wiktora Kuttena.
"Wzniesiona w prestiżowej lokalizacji w sąsiedztwie zespołu pałacowo-ogrodowego Łazienki Królewskie willa modernistyczna jest przykładem dążeń osobistych przedstawicieli elity finansowej Rzeczpospolitej, a szerzej także rozwoju urbanistycznego miasta, które przeznaczyło pod zabudowę mieszkaniową tereny powojskowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji królewskiej" - przekazał konserwator.
W czasie II wojny światowej w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdowała się siedziba dowództwa obrony Sielc majora Józefa Rosieka, a świadectwem działań wojennych są m.in. postrzeliny na zachodniej elewacji budynku.
Pod koniec stycznia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/