Od poniedziałku skarbiec katedry w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) można zwiedzać online. W sierpniu będzie także można wybrać się na wirtualny spacer po zabytkowym kościele bożogrobców pw. św. Jana, a w lutym po katedrze gnieźnieńskiej.
Wirtualne oprowadzanie po skarbcu gnieźnieńskiej katedry stworzono w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Kierownik Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha” w Gnieźnie Bartosz Przybyła podał, że według szacunków do końca roku z takiej formy zwiedzania skorzysta ok. 5 tys. osób.
„Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zwiedzania online zasobów Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, rozpowszechnianie historii stolicy Prymasów Polski oraz – biorąc pod uwagę obecną sytuację – umożliwienie stałego kontaktu z kulturą” – podkreślił.
Wirtualne zwiedzanie jest bezpłatne. Chętni mogą skorzystać z komentarzy audio opisujących oglądane zabytki, czy mówiące o kontekście historycznym ich powstania. Z wirtualnego zwiedzania mogą także skorzystać osoby niesłyszące. „W sali z portretami trumiennymi poznać można m.in. staropolskie zwyczaje i obrzędy pogrzebowe” – podano w komunikacie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Dodano, że Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej gromadzi najcenniejsze i najstarsze zabytki warsztatów złotniczych w Polsce. W jego zbiorach znajduje się m. in. kielich św. Wojciecha wykonany w Bizancjum w X w. „Od początku istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej prymasi Polski rezydujący w Gnieźnie fundowali dla katedry cenne podarunki ubogacając jej skarbiec. Teraz jest on trzecim co do wielkości w kraju” – podkreślono.
Według informacji podanych przez gnieźnieńską Archidiecezję w sierpniu udostępniony zostanie wirtualny spacer po zabytkowym kościele bożogrobców pw. św. Jana, uznawanym za jeden z najciekawszych polskich kościołów gotyckich, a od lutego online będzie można zwiedzić gnieźnieńska katedrę i pobliski kościół pw. św. Jerzego. Z oferty wirtualnego zwiedzania można skorzystać na stronie internetowej https://wzgorzelecha.pl/.
Projekt przygotowania wirtualnego spaceru po skarbcu gnieźnieńskiej katedry kosztował 79 tys. zł. Sfinansowano go w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Program zakłada wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Jak podano w kwietniu budżet „Kultury w sieci” wynosi 20 mln zł.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ mhr/