Pierwsza w tym roku wystawa w ramach projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki „Tożsamość. 100 lat architektury” zostanie otwarta w czwartek w Bydgoszczy. Ekspozycja będzie zaprezentowana w miejscowym Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego.
To druga edycja wystaw obrazujących zachodzące zmiany w architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. W 2019 r. analizie poddano wycinki z historii Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Tym razem zaroszono do współpracy regionalne Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie i Radomiu.
"Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyglądamy się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz definiujemy tożsamość kolejnych sześciu miast. Zapraszamy na wystawy, które są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy" - napisano w komunikacie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Podkreślono, że architektura Bydgoszczy ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany, jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych miasta. "Z mieszczańskiego i niemieckiego +kleine Berlin+ Bydgoszcz stała się miastem polskim, przeżywającym dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny" - wskazał Instytut.
Przed drugą wojną światową w Bydgoszczy intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe (elektrownia, fabryka "Kabel"), mieszkaniowe (kamienice czynszowe), budynki użyteczności publicznej (dworzec autobusowy, szpital miejski, tor regatowy, stadion miejski, kościoły). Podobnie jak w wielu innych ośrodkach, dominowały modernizm oraz funkcjonalizm, choć w niektórych obiektach można znaleźć wyraźnie nawiązanie do stylów historycznych - wskazano.
Po drugiej wojnie światowej, obok obiektów typowych dla przemysłowego i rzemieślniczego ośrodka, w przestrzeni publicznej znaczącą rolę odegrały obiekty kultury, edukacji i biznesu. Architektonicznymi dominantami miasta stały się Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki - poinformował Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego; prezentowana będzie w gmachu głównym muzeum. Wernisaż zaplanowano na czwartek, a ekspozycja będzie czynna do końca marca. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ pad/