Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2016

Wrocław: w poniedziałek rozpocznie się konserwacja Panoramy Racławickiej

Panorama Racławicka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - zabiegi konserwatorskie. 1999 r. Fot. PAP/A. Hawałej Panorama Racławicka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - zabiegi konserwatorskie. 1999 r. Fot. PAP/A. Hawałej

Trzy tygodnie potrwa konserwacja samego płótna i tzw. sztucznego terenu Panoramy Racławickiej, eksponowanej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Od poniedziałku dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie niedostępne dla zwiedzających.

Jak wyjaśnił kierownik Panoramy Racławickiej Romuald Nowak, po raz ostatni zabiegi konserwatorskie przy sztucznym terenie Panoramy prowadzono jesienią 2004 r.

"Tymczasem miliony zwiedzających wnoszą do rotundy kilogramy kurzu. Większą jego część wychwytują specjalne filtry i ekipy sprzątające, ale niewielka część osiada jednak przez lata na płótnie i sztucznym terenie. Dlatego niezbędne stało się przeprowadzenie kolejnych zabiegów, które mają na celu głównie przywrócenie iluzji trójwymiarowej rzeczywistości" - dodał Nowak.

Jak podano, prace konserwatorskie będą polegały głównie na odkurzeniu płótna od lica i odwrocia oraz oczyszczeniu powierzchni środkiem chemicznym. Wykonana zostanie również korekta naprężenia płótna oraz korekty dublażu, kitów i punktowania.

W przypadku sztucznego terenu, oprócz odkurzania nastąpi też podklejenie ruchomych części i wymiana fragmentów szaty roślinnej. Konserwatorzy wzmocnią powierzchnię sztucznego terenu oraz dokonają niewielkich korekt jego konfiguracji. Na końcu wykonane zostaną również retusze barwne.

Prace od poniedziałku potrwają przez trzy tygodnie. Panorama będzie ponownie dostępna dla zwiedzających od 5 grudnia.

Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

Ma 114 metrów długości i 15 m wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.(PAP)

ros/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL