Podczas prac archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Wyszogrodzie natrafiano na fragment fundamentów zabudowań, prawdopodobnie domu mieszkalnego, będącego częścią warowni, której początki sięgają XIV wieku. Odkryto też dwa bunkry z okresu II wojny światowej.
Po zakończeniu prac archeologicznych, które rozpoczęły się dwa tygodnie temu i potrwają w tym roku do listopada, odkrycia na Wzgórzu Zamkowym zostaną udostępnione zwiedzającym - poinformował w piątek PAP Zdzisław Leszczyński, dyrektor wyszogrodzkiego Centrum Kultury „Wisła”.
Przyznał, że planowane jest kontynuowanie prac w przyszłym roku. „Chcemy odtworzyć, na ile będzie to możliwe, przebieg murów zamku i cały układ urbanistyczny” – powiedział Leszczyński. Dodał, że w trakcie dotychczasowych wykopalisk na Wzgórzu Zamkowym, znaleziono m.in. dużą ilość średniowiecznej ceramiki, a także gruzowisko średniowiecznej cegły, tzw. palcówki. Oprócz tego natrafiono na historyczne pamiątki z XX wieku – dwa niemieckie bunkry typu „Tobruk” oraz odłamki i amunicję z okresu II wojny światowej.
Jak zaznaczył Leszczyński, Góra Zamkowa w Wyszogrodzie to miejsce, które było już przekopywane, jednak niestety, nie tylko w celach badawczych, naukowych. „Po raz pierwszy góra została okrojona przez Niemców w 1915 r., gdy tworzono zjazd na budowany wtedy most na Wiśle. Potem w czasie II wojny światowej dużą część parowu ciągnącego się przez Wyszogród zasypano ziemią z góry” – wyjaśnił.
Leszczyński poinformował, iż w trakcie prac archeologicznych na Górze Zamkowej natrafiono na gruzowisko średniowiecznej cegły, będące prawdopodobnie pozostałością po osuwisku murów i ich fundamentów, powstałym, gdy Niemcy w okresie II wojny światowej zakładali wykopy pod bunkry.
„Jeden z odkopanych bunkrów zostanie +uzbrojony+. Założona zostanie wieżyczka strzelnicza z osłoną i makietą karabinu maszynowego. Będzie można wejść do środka i zobaczyć, jak wnętrze obiektu wyglądało w czasie II wojny światowej. W drugim bunkrze zostaną wyeksponowane znalezione artefakty, w tym fragmenty średniowiecznej ceramiki i cegły. Znaleziony gruz zostanie zakonserwowany i przykryty dachem. Na górę będzie można wejść po specjalnie skonstruowanych schodach” – zapowiedział Leszczyński.
Przyznał, w następnym projekcie, w kolejnych latach, planowane jest odtworzenie historycznego szlaku biegnącego wzdłuż Wisły, od miejscowości Drwały, gdzie mieściła się wczesnośredniowieczna osada, poprzez odkryte jakiś czas temu miejsce kultu pogańskiego do Góry Zamkowej w Wyszogrodzie.
Wyszogród, położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Z prowadzonych wcześniej badań archeologicznych wynika, że pierwsza osada oraz miejsce kultu pogańskiego funkcjonowały tam już w VII wieku. W dokumentach historycznych nazwa miasta pojawia się w XI wieku.
Prawa miejskie Wyszogród otrzymał w 1398 r. Wcześniej, na początku XIII wieku, w miejscu wcześniejszego grodziska, książę Konrad I Mazowiecki zbudował w Wyszogrodzie drewnianą, a być może także częściowo murowaną warownię. W XIV wieku, prawdopodobnie w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, zamek przebudowano na murowany. W XVII wieku został on spalony podczas najazdu Szwedów, a jego resztki rozebrano pod koniec XVIII wieku z polecenia władz zaboru pruskiego.
Ostatni duży projekt archeologiczny w Wyszogrodzie i okolicy prowadzony był na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. m.in. przez Polską Akademię Nauk (PAN). Obecne prace archeologiczne prowadzą m.in. specjaliści z Łodzi. (PAP)
mb/ dym/