Religia

15.07.2017

Wyruszyła 27. pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Prawie 800 osób wyruszyło w sobotę w 27. pieszej międzynarodowej pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.

W sobotę rano pątnicy najpierw wzięli udział we mszy św. odprawionej przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w stronę Sejn. Granicę polsko-litewską przekroczą w poniedziałek w okolicach Berżnik.

W tegorocznej pielgrzymce, która odbywa się pod hasłem "Idźcie i głoście", biorą udział pielgrzymi z Polski i zagranicy. "Kościół jest kościołem pielgrzymującym i my wszyscy jesteśmy tutaj na ziemi pielgrzymami, pielgrzymujemy do Królestwa Bożego, do nieba, a więc całe nasze życie jest pielgrzymowaniem" - powiedział w kazaniu bp Jerzy Mazur.

"Idea pielgrzymowania jest wzmocnieniem duchowym, potrzebne jest nam oderwanie się od rzeczywistości, od codziennego pędu życia, od tego za czym na co dzień gonimy. Poza tym każda z osób idąca do Ostrej Bramy niesie tam swoje intencje i wierzy w ich wysłuchanie. To dla każdego osobiste przeżycie" - powiedział kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pełszyk.

Trasa pielgrzymki prowadzi przez tereny zamieszkane przez Polaków na Wileńszczyźnie, którzy co roku chętnie przyjmują pątników.

Pielgrzymi mają do przejścia ok. 260 km - ok. 30 km dziennie. Do Ostrej Bramy dotrą 24 lipca, tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca. (PAP)

bur/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL