Od soboty w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie znów będzie można oglądać wystawę „Cud światła”, na której pokazywane są średniowieczne polskie witraże. Otwarte zostanie także Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.
"Cud światła" będzie na razie jedyną wystawą dostępną dla widzów w gmachu głównym. Będzie ją można zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 17.00 i w niedzielę od 10.00 do 16.00.
Na ekspozycji można podziwiać 77 witraży stworzonych między XII a XVI wiekiem. Pochodzą one z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów. Większość eksponatów nigdy nie była prezentowana publiczności, a wiele zostało poddanych konserwacji. Wystawa otwarta w połowie lutego, z powodu zawieszania działalności instytucji kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa przez ostatnie kilka tygodni była nieczynna.
"Wiemy, że wiele osób czeka, by obejrzeć tą fascynującą opowieść o witrażach, szklanych obrazach ożywianych światłem. Zapraszamy na nią od soboty" – powiedziała PAP Katarzyna Bik z MNK.
Zwiedzający zobaczą z bliska m.in. przechowywane w kolekcji muzealnej witraże z kościoła oo. dominikanów w Krakowie oraz dziesięć XIV-wiecznych kwater witrażowych z prezbiterium Bazyliki Mariackiej, zdemontowanych specjalnie na wystawę. Wśród prezentowanych obiektów są m.in. niewielki witraż z drewnianego kościoła w Miedźnej, choć witraże są zazwyczaj kojarzone z gotyckimi katedrami i witraże z Koszewka świadczące o tym, że były one nawet w najmniejszych wiejskich świątyniach i używano ich, by upamiętnić fundatorów oraz powstałe na początku XIII wieku dzieła z dawnej kolekcji Zamoyskich w Adampolu.
Dopełnieniem ekspozycji są obrazy, rysunki, projekty witraży, grafiki, książki, hafty. Tytuł "Cud światła" odnosi się do specyfiki witrażu - to sztuka, która żyje wyłącznie w świetle. Wystawa jest opowieścią o tym, czym witraże były w średniowieczu, dlaczego i w jakich okolicznościach zostały zapomniane, a potem ponownie odkryte.
Ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne zwiedzanie jest możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Na wystawie może znajdować się maksymalnie 35 widzów. Przy wejściu do gmachu MNK zostaną umieszczone dozowniki z płynem odkażającym ręce do obowiązkowego stosowania przez wszystkie osoby. Codziennie w godz. 12.00 - 12.30 oraz 14.30 - 15.00 będą obowiązywać przerwy techniczne z powodu wentylacji i dezynfekcji sal.
Od soboty Muzeum Narodowe zaprasza także do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem. Będzie ono czynne od wtorku do piątku w g. 10.00 - 16.00, w soboty w g. 10.00 - 17.00, a w niedziele w g. 10.00 - 16.00. Przerwa techniczna jest zaplanowana między g. 13.00 a 13.30. Tam także obowiązują te same zasady bezpieczeństwa, a na wystawie może przebywać maksymalnie osiem osób.
Pierwszym z oddziałów MNK udostępnionym widzom po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią są Sukiennice. 23 maja planowane jest otwarcie: Pałacu Czapskich wraz Pawilonem Józefa Czapskiego, Europeum, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicy Szołayskich oraz galerii stałych w Gmachu Głównym, a tydzień później Domu Jana Matejki oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Od 18 czerwca zwiedzający będą mogli znów wejść do Muzeum Książąt Czartoryskich.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ itm/