Od wtorku w Warszawie, na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu, będzie można oglądać wystawę „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku” przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią (DSH).
Linia otwocka to linia kolejowa, a właściwie dwie – normalno- i wąskotorowa – które biegły równolegle do siebie. „To one spowodowały dynamiczny rozwój tych terenów w pierwszej połowie XX wieku. I to właśnie tu mieszkanki i mieszkańcy Warszawy przyjeżdżali na wypoczynek w sosnowych borach, nad Świdrem i Wisłą, na leczenie chorób płucnych i nerwic” – czytamy na stronie Domu Spotkań z Historią.
Ze względu na swój mikroklimat Otwock rozwijał się przede wszystkim jako uzdrowisko. Jak przypomniano na stronie DSH, w 1890 r. przy ul. Otwockiej (obecnie Kościuszki) został uruchomiony zakład kąpielowy, który w 1893 r. funkcjonował pod nazwą „Sanatorium dra Geislera w Otwocku” — jako „całoroczne, nizinne sanatorium przeciwgruźlicze na poziomie europejskim”.
Natomiast takie miejscowości, jak Falenica czy Michalin, żyły z letników, którzy wędrowali po lasach, nurtem Świdra spływali kajakami, a także żeglowali po Wiśle i wypoczywali na rozległych plażach.
Ekspozycję tworzą ówczesne plakaty i grafiki, archiwalne i współczesne fotografie oraz zdjęcia z rodzinnych albumów, a także fragmenty wspomnień i artykułów prasowych. Na ekspozycji znajdzie się także kalendarium z najważniejszymi datami dla linii otwockiej.
Wystawa opowiada o takich miejscach, jak Sanatorium Wojskowe, pensjonat Gurewicza (obecnie Nowy Gurewicz), otwockie kasyno, a także Zofiówka, sanatorium Medema czy Różyczka Janusza Korczaka. Zwiedzający dowiedzą się także, czym żyli letnicy i kuracjusze, a także zobaczą piękne „świdermajerowe” domy - poznają ich historie oraz poczują klimat przedwojennego letniska.
Ekspozycja przypomni również o żydowskich mieszkańcach tego wielokulturowego terenu. Przedstawi też historię kilku rodzin, które zachowały cenne pamiątki z lat 20. i 30.
Kuratorką wystawy jest Agnieszka Kowalska — dziennikarka i historyk sztuki.
Wystawie towarzyszy książka „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” Agnieszki Kowalskiej oraz cykl spacerów po miejscowościach linii otwockiej, który Dom Spotkań z Historią organizuje we współpracy z Fundacją Stacja Kultury i Dzielnicą Wawer.
Wystawę „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku” będzie można oglądać do 24 sierpnia. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ pat/