Od soboty w Muzeum Narodowym w Poznaniu oglądać można wystawę twórczości Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów, laureata Nagrody im. Jana Lenicy. Ekspozycja prezentuje dotychczasowy dorobek twórcy.
Wystawa "Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne" będzie czynna dla publiczności do 30 lipca. W piątek zaplanowano otwarcie ekspozycji, największej w tegorocznym programie Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Kuratorką wystawy Kenya Hary, twórcy plakatów, kampanii reklamowych, opakowań, wystaw, książek jest Anna Grabowska-Konwent. Kenya Hara jest autorem aranżacji wystawy oraz autorem wszystkich komentarzy do prac.
W Poznaniu prezentowane są wybrane przez Harę plakaty oraz inne realizacje wydawnicze realizowane od początku lat 90. XX w. aż do dziś, wśród nich projekty przygotowane specjalnie na wystawę.
"Dziełem samym w sobie jest już projekt wystawy autorstwa Hary. We wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język projektowania" – podali twórcy ekspozycji.
Wystawa została zaprojektowana z uwzględnieniem najważniejszych grup prac: plakaty i kampanie reklamowe dla japońskiej firmy MUJI, której jest dyrektorem kreatywnym, realizacje edytorskie: książki, katalogi, plakaty tworzone od 1990 r., instalacje interaktywne oraz etiudy filmowe pokazujące Japonię oczyma Hary.
"Kiedy myślę, co kultura japońska może przekazać światu, to jest to przede wszystkim prostota. Ona pozwala zachować pewien balans w świecie. To najlepsze wyrażenie istoty japońskości, zależało mi na tym, by zawrzeć to w swoich pracach" - powiedział Kenya Hara w piątek na konferencji prasowej.
Jak podkreśliła kuratorka wystawy Anna Grabowska-Konwent szczególnie ważny element ekspozycji stanowią oryginalne szkice projektowe Hary, dające możliwość spojrzenia na pracę projektanta od strony warsztatowej.
Urodzony w 1958 r. Kenya Hara to jeden z najbardziej uznanych projektantów japońskich. Kształcił się w zakresie projektowania graficznego i edytorskiego, designu i semiologii. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio. Od 1983 roku związany z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi studio projektowe Hara Design Institute.
Kenya Hara jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. W 2000 roku w Poznaniu miał swoją pierwszą indywidualną, zagraniczną wystawę.
"Reprezentuje postawę holistyczną w projektowaniu, które jest dla niego sposobem wyrażania filozofii japońskiego designu w różnych jego odsłonach. Przywiązuje ogromną wagę do tradycji kulturowej swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język plakatu i wiele innych dziedzin projektowania" - napisali o artyście twórcy ekspozycji.
Nagroda im. Jana Lenicy w postaci wystawy przyznawana jest przez Muzeum Narodowe w Poznaniu od 2002 r. wybitnym projektantom z całego świata za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki plakatu i projektowania. Została ustanowiona dla upamiętnienia tego wybitnego artysty urodzonego w Poznaniu i związanego z poznańskim muzeum narodowym wieloletnimi, serdecznymi więzami. W muzeum przechowywane jest archiwum dokumentujące życie i twórczość artysty, gromadzona jest też pozostała po nim artystyczna spuścizna.
Wystawie towarzyszy katalog prac projektowany przez Mirosława Adamczyka, autora serii wydawniczej związanej z wystawami laureatów Nagrody im. Jana Lenicy oraz program edukacyjny kierowany do osób zainteresowanych szeroko pojętą japońską estetyką oraz wiedzą o japońskim projektowaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/