Wystawę przybliżającą sylwetki niezwykłych kobiet, które wsławiły się we wspólnej historii Polski i Węgier można oglądać w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w dawnym Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu (Podkarpackie).
Ekspozycja „Kobiety w historii polsko-węgierskiej” została przygotowana przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie wraz z Towarzystwem Rapperswilskim, zaś prezentacja wystawy w Jarosławiu jest efektem współpracy Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – wyjaśnił dyr. jarosławskiego muzeum Konrad Sawiński.
„Trudno w Jarosławiu o miejsce silniej splecione w historię naszych dwóch bratnich narodów. W tym miejscu na początku XVIII wieku ukrywał się węgierski bohater narodowy książę Franciszek II Rakoczy, który w latach 1703–11 przewodził powstaniu Węgrów przeciwko władzy Habsburgów” – zaznaczył koordynator wspólnych inicjatyw z ramienia jarosławskiego muzeum dr Rafał Kolano.
Ekspozycja przedstawia sylwetki niezwykłych kobiet, które wsławiły się we wspólnej historii Polski i Węgier. Wśród postaci, których biogramy znalazły się na wystawie, znalazła się m.in.: św. Kinga, św. Jadwiga, arystokratka Elżbieta Sieniawska i reżyser Márta Mészáros.
Dr Kolano przekazał, że współpraca jarosławskiego muzeum z instytucją w Budapeszcie została nawiązana w zeszłym roku i obecnie przynosi pierwsze owoce. Wyraził też zadowolenie z faktu, że mieszkańcy Jarosławia i turyści będą mogli poznać kobiety ważne dla dziejów Polski i Węgier. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/