Wystawę poświęconą Oldze Krzyżanowskiej – działaczce opozycyjnej w czasach PRL, a po 1989 r. wicemarszałek Sejmu i senator – otwarto w czwartek w Muzeum Gdańska. Ekspozycja została zorganizowana w ramach trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności.
Na wystawie zgromadzono przedmioty osobiste i pamiątki związane z Olgą Krzyżanowską oraz jej rodzicami: generałem Aleksandrem Krzyżanowskim ps. „Wilk”, dowódcą Armii Krajowej na Wileńszczyźnie oraz Janiną Krzyżanowską.
Wśród udostępnionych przez rodzinę Krzyżanowskiej obiektów jest m.in. pudełko metalowe na drobiazgi z pseudonimem "Wilk", legitymacja i opaska z Powstania Warszawskiego Janiny Krzyżanowskiej oraz porcelana zakupiona przez nią do domu przy ulicy Fahrenheita w Gdańsku w 1945 r.
Na wystawie jest też m.in. portret Olgi Krzyżanowskiej, wzorowany na obrazie Jacques’a Louisa Davida, podarowany jej przez przyjaciół po zakończeniu kariery politycznej w 2005 r.
Kurator wystawy Janusz Marszalec wyjaśnił, że jedną z intencji podczas przygotowywania wystawy było "przełamanie stereotypu postrzegania bohaterki poprzez sylwetkę jej legendarnego ojca". "Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które wychowały i ukształtowały przyszłą lekarkę i polityka. Dlatego poznamy też +doktor Josek+, Janinę Krzyżanowską, której wojenne losy były nie mniej dramatyczne niż losy +Wilka+. Poznamy siostry Janiny, Magdalenę i Halę z Łopińskich, kobiety silne i niezależne" - dodał.
Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 r. w Warszawie. Jako nastolatka należała do Szarych Szeregów, a za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Walecznych.
Po ukończeniu w 1952 r. Akademii Medycznej w Gdańsku, pracowała m.in. w szpitalach w Pucku i Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do "Solidarności".
Od 1989 r. do 2001 była posłem na Sejm: reprezentowała w nim Komitet Obywatelski, Unię Demokratyczną a następnie Unię Wolności. Przez dwie kadencje była wicemarszałkiem Sejmu. W 2001 r. została wybrana do Senatu, w którym reprezentowała Blok Senat 2001. Działała m.in. w Kongresie Kobiet, a w 2010 r. należała do komitetu poparcia, starającego się wówczas o prezydenturę Bronisława Komorowskiego.
Zmarła 22 czerwca 2018 r. w Gdańsku. Została pochowana w Alei Zasłużonych gdańskiego cmentarza Srebrzysko.
Rozpoczęte 1 marca Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Gdańsku przez grupę prezydentów największych polskich miast dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Zakończy się 11 czerwca.
Wystawa w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta będzie czynna do 30 września.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mabo/