Solidarność

06.06.2019 aktualizacja 07.06.2019

Wystawa o Oldze Krzyżanowskiej w Muzeum Gdańska

Olga Krzyżanowska, 1993 r. Fot. PAP/J. Morek Olga Krzyżanowska, 1993 r. Fot. PAP/J. Morek

Wystawę poświęconą Oldze Krzyżanowskiej – działaczce opozycyjnej w czasach PRL, a po 1989 r. wicemarszałek Sejmu i senator – otwarto w czwartek w Muzeum Gdańska. Ekspozycja została zorganizowana w ramach trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności.

Na wystawie zgromadzono przedmioty osobiste i pamiątki związane z Olgą Krzyżanowską oraz jej rodzicami: generałem Aleksandrem Krzyżanowskim ps. „Wilk”, dowódcą Armii Krajowej na Wileńszczyźnie oraz Janiną Krzyżanowską.

Wśród udostępnionych przez rodzinę Krzyżanowskiej obiektów jest m.in. pudełko metalowe na drobiazgi z pseudonimem "Wilk", legitymacja i opaska z Powstania Warszawskiego Janiny Krzyżanowskiej oraz porcelana zakupiona przez nią do domu przy ulicy Fahrenheita w Gdańsku w 1945 r.

Na wystawie jest też m.in. portret Olgi Krzyżanowskiej, wzorowany na obrazie Jacques’a Louisa Davida, podarowany jej przez przyjaciół po zakończeniu kariery politycznej w 2005 r.

Kurator wystawy Janusz Marszalec wyjaśnił, że jedną z intencji podczas przygotowywania wystawy było "przełamanie stereotypu postrzegania bohaterki poprzez sylwetkę jej legendarnego ojca". "Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które wychowały i ukształtowały przyszłą lekarkę i polityka. Dlatego poznamy też +doktor Josek+, Janinę Krzyżanowską, której wojenne losy były nie mniej dramatyczne niż losy +Wilka+. Poznamy siostry Janiny, Magdalenę i Halę z Łopińskich, kobiety silne i niezależne" - dodał.

Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 r. w Warszawie. Jako nastolatka należała do Szarych Szeregów, a za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Walecznych.

Po ukończeniu w 1952 r. Akademii Medycznej w Gdańsku, pracowała m.in. w szpitalach w Pucku i Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do "Solidarności".

Od 1989 r. do 2001 była posłem na Sejm: reprezentowała w nim Komitet Obywatelski, Unię Demokratyczną a następnie Unię Wolności. Przez dwie kadencje była wicemarszałkiem Sejmu. W 2001 r. została wybrana do Senatu, w którym reprezentowała Blok Senat 2001. Działała m.in. w Kongresie Kobiet, a w 2010 r. należała do komitetu poparcia, starającego się wówczas o prezydenturę Bronisława Komorowskiego.

Zmarła 22 czerwca 2018 r. w Gdańsku. Została pochowana w Alei Zasłużonych gdańskiego cmentarza Srebrzysko.

Rozpoczęte 1 marca Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Gdańsku przez grupę prezydentów największych polskich miast dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Zakończy się 11 czerwca.

Wystawa w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta będzie czynna do 30 września.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL