Kolejną odsłonę wystawy IPN „Tu rodziła się Solidarność” otwarto przed wejściem do Starej Kopalni w Wałbrzychu. Ekspozycja przedstawia początki „Solidarności” w regionie wałbrzyskim.
Rzecznik wrocławskiego oddziału IPN Adam Pacześniak przypominał w środę, że prezentowana w Wałbrzychu ekspozycja, to kolejna odsłona wystawy, która od ubiegłego roku, w związku z 40. rocznicą powstania Solidarności, jeździ po całej Polsce.
„O wydarzeniach roku 1980 zazwyczaj mówi się w kontekście wydarzeń w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju czy Wrocławiu. Tymczasem +Solidarność+ rodziła się w każdym miejscu Polski, także w Wałbrzychu” - podkreślił Pacześniak.
Ekspozycja usytuowana przed wejściem do Starej Kopalni w Wałbrzychu składa się z wielkoformatowych plansz, na których przedstawiono historię wałbrzyskiej „Solidarności”.
Twórcy wystawy przypomnieli m.in., że pod koniec lipca 1980 r. protest prowadzili pracownicy Huty Szkła „Wałbrzych”, a główna fala wałbrzyskich strajków rozpoczęła się 27 sierpnia w Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez”, na szybie „Chwalibóg”. Była to – jak podkreślono - pierwsza strajkująca kopalnia węgla kamiennego w kraju. Organizatorami strajku byli m.in. Kazimierz Żołnierek, Zdzisław Włodarczyk i Leszek Świder.
„Rano 28 sierpnia 1980 r. do protestujących dołączyli górnicy z szybu +Julia+, którym przewodził Idzi Gagatek, człowiek o wielkim autorytecie. Wkrótce do strajku przystąpili górnicy z KWK +Wałbrzych+, z Jerzym Szulcem na czele” - podano w opisie ekspozycji.
W kopalni „Thorez” powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, którem przewodniczył Jerzy Szulc. Komitet wystosował 19 postulatów i poparł strajkujących na Wybrzeżu.
Jak przypominają twórcy wystawy, 2 września 1980 r. podpisano z władzami PRL porozumienie wałbrzyskie. Zawierały one 27 punktów, dotyczących m.in. ustanowienia wolnych sobót i niedziel, uregulowania uznania chorób zawodowych, obniżenia wieku emerytalnego i wolności słowa. Było to trzecie, po Gdańsku i Szczecinie porozumienie w Polsce, torujące jednocześnie drogę czwartemu, zawartemu w Jastrzębiu-Zdroju – wskazano.
Wystawę można oglądać do 15 kwietnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/