Wystawa prac plastycznych Cypriana Kamila Norwida otworzy w czwartek „Wieczór norwidowski” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Niektóre z dzieł będą prezentowane publicznie po raz pierwszy. Od 36 lat na tej uczelni działa Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida.
„Na wystawie znajdują się prace plastyczne pochodzące ze szkicowników Norwida z lat młodzieńczych aż po prace, które powstały krótko przed jego śmiercią. Na przykład akwarela +Chłopiec na kanapie+ powstała właściwie rok albo dwa lata przed śmiercią Norwida. To są drobne prace pod względem rozmiarów, bo jego twórczość była również kameralna” - zaznaczyła w rozmowie z PAP kurator wystawy dr Edyta Chlebowska z KUL.
Dodała, że zgromadzone na wystawie prace odnoszą się do całego biegu życia człowieka, bo można znaleźć sceny przedstawiające małe dzieci, jak i portrety starców. „Warto zwrócić uwagę na ciekawy rysunek bez tytułu, my nazywany go +Wizją eschatologiczną+. To taka wizyjna, symboliczna scena z przedstawieniem Tanatosa i grupy postaci, które gdzieś biegną, i tak naprawdę nie wiemy gdzie. Ten rysunek jest jeszcze oprawiony przez samego Norwida, bowiem zachowała się oryginalna oprawa, która on zlecał w ramiarskim zakładzie w Paryżu” – powiedziała dr Chlebowska.
Na wystawie w Muzeum KUL będzie można zobaczyć też akwarelę „Pythia”, która powstała prawdopodobnie na zamówienie w celach zarobkowych, ponieważ Norwid przez długie lata próbował się utrzymywać ze sprzedaży swoich prac plastycznych. „Ta praca jest bardzo precyzyjnie wykonana, pięknie wykończona, a nawet delikatnie ozdobiona złotem płatkowym” – dodała ekspertka.
Oprócz tego w Lublinie zaprezentowane zostaną także słynne litografie „Solo” i „Echo ruin”, których tematem są - jak zaznaczyła kurator wystawy - egzystencjalne kwestie jak, życie człowieka i niedola artysty oraz przemijalność czasu.
Otwarcie wystawy prac Norwida „Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem” odbędzie się w czwartek o godz. 16 w Muzeum KUL podczas „Wieczoru norwidowskiego” zorganizowanego w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą urodzin Cypriana Norwida. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt oryginalnych prac plastycznych Norwida: rysunków, akwarel i grafik oraz jeden rękopis. Towarzyszyć im będzie literacki komentarz w formie cytatów z dzieł Norwida.
„W tytule wystawy, zaczerpniętym z poematu Quidam, chcieliśmy z jednej strony odwołać się do poetyckiej metafory ludzkiego życia, z drugiej – wyeksponować oryginalność Norwidowskiego obrazowania, któremu towarzyszy przekonanie o kruchości egzystencjalnej człowieka, a zarazem o jego eschatologicznym przeznaczeniu” - wyjaśniła kurator wystawy dr Edyta Chlebowska.
Jak dodała, większość prac, które zostaną pokazane na wystawie pochodzi z różnych kolekcji prywatnych. Duża część dzieł nie była nigdy eksponowana i będzie można zobaczyć je po raz pierwszy. Dwie prace pochodzą ze zbiorów muzealnych: „Portret kobiety” z Muzeum Narodowego w Lublinie oraz „Więzień z klepsydrą” z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Wystawa potrwa do końca stycznia.
W czwartek zaplanowano na KUL też promocję albumu „Cyprian Norwid Wierny-portret”. Spotkanie z autorką albumu dr Edytą Chlebowską i wydawcą dr. Adamem Cedro poprowadzi prof. Lechosław Lameński. Następnie wystąpi TEATR NIE TERAZ ze spektaklem „Powrót Norwida”.
KUL jest ważnym ośrodkiem badań norwidologicznych w Polsce. Od 1983 r. na uniwersytecie wydawane jest czasopismo naukowe „Studia Norwidiana”, wokół którego powstało środowisko badawcze. Dwa lata później powołana została jednostka naukowo-badawcza - Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida. Placówka zajmuje się zagadnieniami związanymi z życiem i twórczością Norwida, m.in. opracowuje wydania krytyczne dzieł pisarza i katalog jego prac plastycznych.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/