Wybrane aspekty indywidualnej i zorganizowanej pomocy niesionej Żydom przez Polaków, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, przedstawia plenerowa wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, którą od piątkowego popołudnia będzie można oglądać na Rynku w Lubaczowie.
Wystawa została przygotowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a jej lubaczowska prezentacja odbywa się we współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Jak powiedział PAP dyr. lubaczowskiego muzeum Piotr Zubowski, ekspozycja przedstawia wybrane aspekty zarówno indywidualnej, jak i zorganizowanej pomocy, jaką była np. działalność „Żegoty”, niesionej ludności żydowskiej przez Polaków, zarówno na terenie okupowanej Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. Wystawa przedstawia także terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.
„Na 25 planszach z archiwalnymi fotografiami i dokumentami pokazano wybrane przykłady i okoliczności udzielanej pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Zaprezentowano też osoby represjonowane za taką działalność, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków” – wskazał Zubowski.
Zwrócił uwagę, że ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady.
„Celem wystawy jest także ukazanie szerszego kontekstu realiów II wojny światowej oraz represji ze strony niemieckiego okupanta, które groziły za pomoc Żydom. Autorzy nie pomijają również zgoła innych postaw części polskiego społeczeństwa – donosicielstwa oraz utrudniania niesienia pomocy” – zwrócił uwagę Zubowski.
W trakcie piątkowego wernisażu, który zaplanowano na godz. 16 na lubaczowskim Rynku, odbędzie się koncert akordeonowo-gitarowy Marka Majchera i Andrzeja Antonika. Natomiast około godz. 17.30 w siedzibie Muzeum Kresów w Lubaczowie przewidziano wykład dra Wojciecha Hanusa z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej we wschodniej części byłego województwa lwowskiego na wybranych przykładach”.
Ekspozycji towarzyszą materiały edukacyjne: broszurowa wersja wystawy, teksty źródłowe oraz lekcje w przestrzeni ekspozycji i spacer edukacyjny pt. „Śladami pamięci lubaczowskich Żydów”.
Prezentację wystawy oraz wydarzenia towarzyszące przygotowano w związku z ustanowieniem przez sejmik województwa podkarpackiego 2023 Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Beatyfikacja rodziny, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 10 września 2023 r. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/