Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki otworzył w poniedziałek w Regionalnym Centrum Kultury wystawę pt. „Senat wczoraj i dziś – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”. Będzie dostępna dla odwiedzających przez tydzień.
Zainaugurowaną w ubiegłym roku ekspozycję przygotowano z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.
"Wystawa o historii Senatu to udane przedsięwzięcie. Podróżuje po Polsce, była już w kilkudziesięciu miejscach, ale nie była w Kołobrzegu, więc uznaliśmy, że czas na to" – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
"Ona pokazuje historię odrodzonego Senatu, bo Senat odrodził się na podstawie Konstytucji Marcowej z 1921 roku. Jego pierwsze posiedzenie odbyło się 28 listopada 1922 roku. Także obchodziliśmy dokładnie setną rocznicę w listopadzie zeszłego roku" – wskazał Grodzki.
Wystawa, przygotowana przez Kancelarię Senatu, została opracowana przez historyka prof. Jerzego Kochanowskiego. Prezentuje nie tylko podstawowe informacje o Senacie RP, ale też szczegóły nieznane szerokiemu gremium odbiorców. Przybliża historię tej izby od czasów jej powstania do współczesnych. Przedstawiono historyczne wątpliwości co do istnienia izby wyższej i jej uprawnień, a także wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów, różnorodność ówczesnego Senatu.
Można również poznać losy senatorów w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 r. i jej działalność w czasach współczesnych.
"Senat towarzyszył Rzeczpospolitej na dobre i złe. Jego prapoczątki to była rada królewska i mało kto wie, że słynny król Jan III Sobieski, który pośpieszył z odsieczą Wiednia, zanim został wybrany królem, był senatorem. Takie ciekawe rzeczy o Senacie możecie na tych planszach znaleźć" – powiedział marszałek Senatu.
"Jak Rzeczpospolita się miała dobrze, to i Senat miał się dobrze. Jak Rzeczpospolita się miała źle, to i Senat miał się źle, czego ostatnim przykładem – oprócz rozbiorów – były czasy komunizmu. W wyniku sfałszowanego referendum po II wojnie światowej Senat zlikwidowano" – podkreślił.
Jak dodał „pierwszy po 1989 r. odrodził się Senat. Pierwsze w pełni wolne wybory były do Senatu, a dopiero do Sejmu drugie wybory były wolne, bo pierwsze to był tzw. Sejm Kontraktowy”.
Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy to na mocy konstytucji marcowej z 1921 r. powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu. W konsekwencji 100 lat temu, 28 XI 1922 r., polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, jako złożony z Sejmu i Senatu. Tę właśnie rocznicę świętujemy w 2022 r.
Wystawę przez tydzień można oglądać w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, przy ul. Solnej 1.(PAP)
Autorka: Małgorzata Miszczuk
misz/ dki/