Od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu można będzie oglądać wystawę pt. „Zwierzę przede mną”. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak poinformował dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM prof. Piotr Korduba, współpracę z Muzeum Narodowym podjęto „w ramach szczególnego projektu”.
„Studenci studiów drugiego stopnia historii sztuki dobrowolnie, przez rok, mogli być kuratorami poważnej, wpisanej w program tego muzeum wystawy. Poważnej, ponieważ czekała ich praca taka sama, jak muzealników” - powiedział.
Prof. Korduba wskazał, że studenci musieli wybrać z kolekcji Muzeum Narodowego obiekty, poddać je konceptualizacji i sproblematyzować, dyskutować nad aranżacją, przygotować również teksty do katalogu.
„Była to praca, która miała ich przygotować do przyszłej pracy zawodowej, jako kuratorów, muzealników, pracowników instytucji kultury w szerokim rozumieniu” – wyjaśnił.
„Bardzo nam na tym zależy, żebyśmy naszym studentom, przyszłym absolwentom, pokazali, jak wygląda przyszłość historyków sztuki. O ile wiem, jesteśmy jedynym Instytutem Historii Sztuki, który na coś takiego stawia” – powiedział profesor.
Dodał, że temat wystawy jest bardzo istotny, ponieważ odnosi się do podmiotowości zwierząt. Jak mówił, „okazało się, że można o tym bardzo bieżącym problemie opowiedzieć przez kolekcję historyczną, bowiem na wystawie nie ma dzieł zupełnie nowych”.
„Są dzieła powstałe pomiędzy XVII wiekiem, a początkiem XXI wieku. Okazuje się, że one te wszystkie niuanse naszych relacji, a więc i przemoc, i wielkie emocje pozytywne, współpracę, jaka się pomiędzy światem człowieka i światem zwierząt dokonywała, doskonale ilustrują” – podkreślił dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM.
Muzeum Narodowe w Poznaniu poinformowało, że tytuł wystawy – „Zwierzę przede mną” – został zaczerpnięty z tekstu postmodernistycznego filozofa francuskiego Jacquesa Derridy, który – jak wskazano – „zaproponował odejście od wizji świata, w której człowiek umieszczony jest w centrum. Taka szczególna koncepcja może wzbudzać zainteresowanie oraz wywołać ożywioną dyskusję”.
Pokazane na wystawie dzieła – malarstwo, rzeźba, plakaty, obiekty sztuki użytkowej z motywami animalistycznymi ukazują znaczenie zwierząt, ich funkcje w świecie, a także stosunek do człowieka.
Obiekty pokazane na wystawie podzielone są na działy tematyczne skupiające się na poszukiwaniach znaczenia zwierząt, konfrontacji z człowiekiem, tradycyjnej roli i współistnienia.
Wystawa „Zwierzę przede mną” będzie prezentowana do 20 sierpnia. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/