Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i Świata – to hasło XIII Święta Dziękczynienia, które odbędzie się w niedzielę 7 czerwca. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią tegoroczne obchody będą w uboższej oprawie.
W informacji udostępnionej PAP podano, że "uroczysta msza dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, mająca stanowić kulminacyjny akord tegorocznego Święta Dziękczynienia, została przełożona przez kardynała Kazimierza Nycza na inny, spokojniejszy czas".
Zaznaczono, że "nie oznacza to, że święto, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w Świątyni Opatrzności Bożej i jest celebrowane przez wiernych w całej Polsce, zostało odwołane".
Centralnym punktem - w niedzielę 7 czerwca o godz. 12 - będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, transmitowana na antenie TVP Polonia. Z koli o godz. 9 liturgii będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.
W czasie eucharystii będą prosić Boga o ustanie pandemii, uzdrowienie dla chorych, życie wieczne dla zmarłych oraz polecać Bogu wszystkie służby i wolontariuszy.
Dodano, że w czasie wszystkich mszy św. celebrowanych w Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, duchowni będą także dziękować za obecność i działanie Chrystusa w życiu ludzi, w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Bóg z tych doświadczeń wyprowadzi.
Organizatorzy XIII Święta Dziękczynienia zachęcają do składania indywidualnych intencji przez formularz na stronie: www.centrumopatrznosci.pl
Tegoroczne obchody rozpoczną się godz. 8 wirtualną pielgrzymką "Różaniec świętych – nie jesteś sam".
"Mając na uwadze brak możliwości odbycia, jak każdego roku, wspólnej pielgrzymki z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, przeprowadzimy w internecie transmisję wirtualnej pielgrzymki z modlitwą +Różaniec świętych – nie jesteś sam+ prowadzonej przez kustosza sanktuarium, ks. Tadeusza Aleksandrowicza" - zapowiedziano w informacji.
Pomocą w modlitwie mają być zdjęcia z lat 2010-2019 ilustrujące wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych. "Pokazują one także udział wiernych, różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom" - podano.
W godzinie Miłosierdzia, czyli o 15 odbędzie się koronka do Bożego Miłosierdzia, którą zwieńczy msza św. Wieczorem o godz. 20 zaplanowano modlitwę uwielbienia na kanale YouTube COB.
Tradycyjnie, święto zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" - ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Tym razem, śpiewanej w domach. Planowane jest połączenia się za pomocą platformy wideokonferencji.
Ostatnim akcentem będzie o godz. 21.40 adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której odbędzie się odśpiewanie litanii do Najświętszego Serca Jezusa.
Zaznaczono, że osoby, które chcą wziąć udział we wspólnym śpiewaniu Barki lub w wirtualnej pielgrzymce, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresami:
www.centrumopatrznosci.pl/barka i www.centrumopatrznosci.pl/pielgrzymka
Termin zgłoszeń minie 5 czerwca.
Podano, że wszyscy uczestnicy otrzymają mailem link do platformy Zoom, który umożliwi im udział w tych wydarzeniach.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/