Dwie późnogotyckie płaskorzeźby z XVI w., skradzione w 1994 r. z kościoła w Bralinie (woj. wielkopolskie) i odzyskane dzięki działaniom MSZ, powrócą na miejsce. W piątek szef resortu Witold Waszczykowski przekazał zabytki biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi.
Płaskorzeźby pochodzą z późnogotyckiego tryptyku z ok. 1520 r., który umieszczono pierwotnie w drewnianym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Pólku w Bralinie (woj. wielkopolskie).
W części środkowej tryptyku znajdowała się figura Matki Boskiej. Po jej obu stronach umieszczono płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Maryi. Powyżej była nadstawa ze sceną ze Zwiastowania z jednorożcem. Na awersach znajdowały się namalowane postacie św. Barbary i św. Katarzyny.
Tryptyk w połowie XX w. przeniesiono do kościoła pw. św. Anny w Bralinie, skąd w 1994 r. skradziono płaskorzeźby ze scenami Adoracji Dzieciątka i Pokłonu Trzech Króli. Zabytki w połowie ubiegłego roku pojawiły się na rynku antykwarycznym w Wiedniu.
"Zostały zatrzymane i po negocjacjach prowadzonych przez polskie służby konsularne pod nadzorem centrali odzyskane. Powróciły do kraju i dzisiaj mogą być zwrócone księdzu biskupowi jako ordynariuszowi diecezji, z której pochodzą i do której należą" - mówił pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury Wojciech Kowalski.
Jak informuje resort płaskorzeźby wystawili na aukcji spadkobiercy osoby, która nabyła je wcześniej w Austrii. Zgodzili się oni przekazać zabytki stronie polskiej, pragną jednak zachować anonimowość.
Minister spraw zagranicznych podkreślił podczas piątkowej uroczystości przekazania płaskorzeźb w MSZ, że cieszy się, iż resort kontynuuje "dobrą tradycję odzyskiwania naszych zabytków". "Dzieła sztuki, które zostały zagubione bądź skradzione powoli, systematycznie do nas wracają" - zaznaczył Witold Waszczykowski.
Biskup kaliski dziękując służbom konsularnym za odzyskanie płaskorzeźb wyraził wielką radością z ich powrotu. "Dziękuję w imieniu wiernych, bo ja jestem tylko reprezentantem tamtejszej wspólnoty" - powiedział bp Edward Janiak. Ofiarował również ministrowi album wydany przez diecezję na liturgiczny Rok Miłosierdzia Bożego, który rozpoczął się w grudniu ub.r.
"Tryptyk, z którego zostały wycięte płaskorzeźby podczas kradzieży, został później zabrany i zabezpieczony przez kurię, ponieważ obawialiśmy się, że ktoś może chcieć skompletować całość. Obecnie został on już odnowiony, a odzyskane zabytki będą wstawione na swoje miejsce" - opowiadał duchowny.
Jedna z płaskorzeźb przedstawia pokłon Trzech Króli. "Co w bliskości tego święta, jest dla nas też szczególne. Na drugiej widzimy scenę Adoracji Dzieciątka. Muszę przyznać, że nie wierzyliśmy, że uda nam się je odzyskać. To nie zawsze się udaje, zwłaszcza, że wiele zabytków jest kradzionych na zamówienie, jak mogło też być w tym przypadku. Tym bardziej więc cieszymy się z ich odzyskania" - dodał biskup kaliski.(PAP)
akn/ mhr/