O XVIII-wieczny portret konny króla Prus Fryderyka II von Hohenzollerna, autorstwa Daniela Chodowieckiego, wzbogaciło się Muzeum Gdańska. Specjalnością tego artysty były studia z natury, portrety i sceny życia codziennego. Pokaz dzieła odbędzie się 7 czerwca.
O zakupie nowego zabytku poinformował we wtorek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, Andrzej Gierszewski.
Dodał, że więcej o zakupionym dziele oraz twórczości autora dowiedzieć się można będzie 7 czerwca podczas spotkania z cyklu "Czwartki w Muzeum Gdańska", w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.
Namalowany przez Chodowieckiego w 1776 r. portret konny Fryderyka II został wystawiony na aukcję w Sopockim Domu Aukcyjnym. Jego wartość początkowo wyceniano na 3,6 tys. zł. Ostatecznie osiągnął cenę 12 tys. zł. Zakup w całości sfinansował Browar Amber z Bielkówka (Pomorskie).
Daniel Chodowiecki urodził się 16 października 1726 r. w Gdańsku ze związku hugenotki, córki złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette oraz Godfryda Chodowieckiego, kupca zbożem, wywodzącego się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna. W 1743 r. artysta wyjechał na praktykę handlową do Berlina, gdzie spędził większość życia. W 1797 r. Chodowiecki został dyrektorem tamtejszej Pruskiej Akademii Sztuki. Zmarł w Berlinie 7 lutego 1801 r.
Jednym z pierwszych dzieł Chodowieckiego był mały portret Stanisława Leszczyńskiego z 1734 r. Początkowo wykonywał scenki na tabakierach i innych drobnych przedmiotach. Przełomowym dziełem było "Pożegnanie Calasa z rodziną" z 1767 r., które zwróciło na niego powszechną uwagę. Prawdziwe sukcesy Chodowiecki odniósł jako autor rycin. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego, wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich. Wykonał liczne prace dla drukarstwa, m.in. w kalendarzach.
Dla dziejów Gdańska duże znaczenie historyczne ma jego 108 ilustracji z "Die Reise von Berlin nach Danzig" (Dziennik podróży do Gdańska, Berlin 1773), przedstawiające codzienne życie gdańszczan. Miasto rodzinne, w którym witała go matka wraz z dwiema siostrami, odwiedził po 30 latach nieobecności nad Motławą. Dwumiesięczny pobyt w Gdańsku stał się dla artysty intensywnym okresem pracy twórczej.
Z prac Chodowieckiego zachowało się do dzisiaj ok, 4 tys. rysunków, 2 tys. rycin i ok. 30 obrazów.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/