Wielki Jarmark Kaziukowy, koncerty zespołów folklorystycznych z Litwy i Białorusi, promocje książek o Kresach, sympozjum popularno-naukowe znalazły się w programie tegorocznych XX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku, które rozpoczną się w sobotę i potrwają do 19 marca.
Imprezę zainauguruje w sobotę wieczorem koncert zespołów Grodzieńskie Słowiki z Białorusi oraz tańca ludowego Perła z Litwy. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Rafał Cierniak wyjaśnił, że na koncert rozpoczynający Dni Kultury Kresowej w Białymstoku zawsze zapraszane są grupy znane w środowiskach polskich.
Tradycyjnie już głównym wydarzeniem imprezy jest jarmark Kaziuki, nawiązujący do tradycyjnego wileńskiego jarmarku związanego z imieninami patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które wypadają 4 marca. W Białymstoku odbywać się on będzie na placu przed Teatrem Dramatycznym, gdzie swoje wyroby będzie prezentować 140 wytwórców z Polski, Litwy i Białorusi. Nie zabraknie wileńskich palm wielkanocnych, pisanek ani przysmaków kuchni regionalnej.
Krystyna Sobolewska z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, mówiła, że na samym początku białostocka edycja Kaziuków to było tylko kilka stoisk przyciągających głównie Kresowiaków. Dodała, że dziś jarmark znacznie się rozbudował, ale - jak podkreśliła - zachowuje klimat wileńskiego wzoru. Można tu kupić m.in. tradycyjne wileńskie palmy wielkanocne, które wyplata się z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów. Na jarmarku są też różnorodne pisanki i wyroby drewniane.
W kolejne dni zaplanowano m.in. promocję książki "Wracając do Wilna" Tadeusza Tomaszewicza, który przedstawia losy dawnych wilnian. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprosi na sympozjum popularno-naukowe "Kresowe historie", podczas którego przybliżone zostaną biografie Kresowiaków. Dni Kultury Kresowej zakończą się 19 marca "Dniem Imienin Marszałka", czyli uroczystościami w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się msza św., rozstrzygnięty zostanie też konkurs plastyczny.
Dni Kultury Kresowej organizuje Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna (TPGiW) oraz Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Impreza ma przybliżać i popularyzować kulturę polską z obszaru Kresów, zapraszani są na nią artyści z Litwy i Białorusi, a także osoby zaangażowane w promocję Kresów w Polsce. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/aszw/